Z jakich elementów zbudowana jest skrzynia biegów?

Z jakich elementów zbudowana jest skrzynia biegów?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzynia biegów vw t5 jest głównym elementem układu napędowego Twojego samochodu. Składa się z serii kół zębatych, które przenoszą moc z silnika na koła. Skrzynia biegów zmienia również prędkość, z jaką dostarczana jest moc, co pozwala na bardziej efektywną jazdę poprzez zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Główne części skrzyni biegów to:

Wał wejściowy 

Łączy on silnik ze skrzynią biegów, więc musi być wystarczająco mocny, aby poradzić sobie z dużą mocą. Musi również być w stanie obracać się z bardzo dużą prędkością, więc musi być wykonany z mocnego materiału, takiego jak stal lub żelazo.

Sprzęgło 

Włącza i wyłącza silnik ze skrzyni biegów podczas zmiany biegów. Jest ono często wykonane z tarczy dociskowej połączonej z dwoma zestawami płytek ciernych, które chwytają się wzajemnie, gdy są ściskane przez ciśnienie hydrauliczne.

Koła zębate 

Są one przymocowane do wałka wejściowego i obracają się wraz z nim podczas zmiany biegów. Zazwyczaj są one wykonane z hartowanej stali, choć w niektórych nowoczesnych samochodach stosuje się włókno węglowe.

Mechanizm różnicowy 

Rozdziela moc pomiędzy każdy zestaw kół, tak aby oba koła obracały się z tą samą prędkością niezależnie od tego, jak duży moment obrotowy jest przez nie przyłożony (siła skrętu). Jest to w zasadzie para kół zębatych, które mogą obracać się niezależnie od siebie i przenosić moment obrotowy przez swoje zęby, nie obracając się wcale!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Modne sandały na lato – modele damskie i męskie
Modne sandały na lato – modele damskie i męskie
W sezonie letnim można pozwolić sobie na więcej swobody – wyczekiwany urlop i wypoczynek sprzyjają różnym aktywnościom. W tym czasie […]
Ostatnie wpisy