Z jakich elementów zbudowana jest skrzynia biegów?

Z jakich elementów zbudowana jest skrzynia biegów?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Skrzynia biegów vw t5 jest głównym elementem układu napędowego Twojego samochodu. Składa się z serii kół zębatych, które przenoszą moc z silnika na koła. Skrzynia biegów zmienia również prędkość, z jaką dostarczana jest moc, co pozwala na bardziej efektywną jazdę poprzez zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Główne części skrzyni biegów to:

Wał wejściowy 

Łączy on silnik ze skrzynią biegów, więc musi być wystarczająco mocny, aby poradzić sobie z dużą mocą. Musi również być w stanie obracać się z bardzo dużą prędkością, więc musi być wykonany z mocnego materiału, takiego jak stal lub żelazo.

Sprzęgło 

Włącza i wyłącza silnik ze skrzyni biegów podczas zmiany biegów. Jest ono często wykonane z tarczy dociskowej połączonej z dwoma zestawami płytek ciernych, które chwytają się wzajemnie, gdy są ściskane przez ciśnienie hydrauliczne.

Koła zębate 

Są one przymocowane do wałka wejściowego i obracają się wraz z nim podczas zmiany biegów. Zazwyczaj są one wykonane z hartowanej stali, choć w niektórych nowoczesnych samochodach stosuje się włókno węglowe.

Mechanizm różnicowy 

Rozdziela moc pomiędzy każdy zestaw kół, tak aby oba koła obracały się z tą samą prędkością niezależnie od tego, jak duży moment obrotowy jest przez nie przyłożony (siła skrętu). Jest to w zasadzie para kół zębatych, które mogą obracać się niezależnie od siebie i przenosić moment obrotowy przez swoje zęby, nie obracając się wcale!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety oddania auta na złom
Zalety oddania auta na złom
Pozbycie się starego samochodu jest bardzo kłopotliwe. Trudno jest bowiem znaleźć kupca na pojazd, który nie jest do końca sprawny. […]
Ostatnie wpisy