System klimatyzacji samochodowej – z czego się składa?

System klimatyzacji samochodowej – z czego się składa?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ klimatyzacji samochodowej to jedna z najważniejszych części samochodu. Odpowiada za dostarczenie chłodnego, czystego powietrza pasażerom i zapewnienie im komfortu podczas gorących letnich dni.

Układ klimatyzacji składa się z:

Skraplacz 

Znajduje się z przodu lub z tyłu pojazdu, gdzie jest wystawiony na działanie powietrza zewnętrznego i chłodzony przez gazy spalinowe silnika. Skraplacz ten przekształca pary czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze i wysokim ciśnieniu w ciekły czynnik chłodniczy o niskiej temperaturze i niskim ciśnieniu.

Sprężarka 

Znajduje się za chłodnicą i pompuje pary czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny do rdzenia parownika, gdzie absorbuje on ciepło z wnętrza przedziału pasażerskiego i zmienia się z powrotem w stan ciekły.

Rdzeń parownika 

Znajduje się przed lub za deską rozdzielczą w szczelnym przedziale, który zawiera szereg rurek wypełnionych małymi komórkami zawierającymi materiał absorbujący nasączony czynnikiem chłodniczym. Kiedy płyn chłodniczy przechodzi przez te komórki, pochłania ciepło z wnętrza przedziału pasażerskiego i zmienia się z powrotem w formę pary, która może być ponownie wykorzystana do chłodzenia. Rdzeń parownika jest chłodzony przez przepływające przez niego powietrze otoczenia.

Czynnik chłodniczy

Czynnik do klimatyzacji to czynnik chłodniczy stosowany w samochodowych systemach klimatyzacji. Czynnik chłodniczy działa jako czynnik przekazujący ciepło pomiędzy parownikiem a skraplaczem klimatyzacji. Pochłania on ciepło z kabiny pojazdu i przekazuje je do otoczenia za pośrednictwem skraplacza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Drewniane anioły – idealny prezent na każdą okazję
Drewniane anioły – idealny prezent na każdą okazję
Poszukując unikatowego prezentu, który pasuje na wiele okazji, warto zainteresować się wyrobami rękodzielniczymi. Tego rodzaju upominek możemy wręczyć zarówno kobiecie, […]
Ostatnie wpisy