Jakie materiały można grawerować?

Grawerowanie to coraz częściej wykorzystywana metoda zdobień rozmaitych materiałów. Biżuteria, breloki, lustra, numerki do szatni; to tylko niewielka garstka przykładów przedmiotów z najbliższego nam otoczenia, gdzie możemy zobaczyć misternie wykonane mniejsze lub większe grawerowania.
Na początek warto wspomnieć, że grawerstwo to jedna z najstarszych technik przyozdabiania wszelkich wyrobów artystycznych. Proces ten polega na wykonywaniu wgłębień o różnych głębokościach w wybranych materiałach. Ówcześnie do grawerowania używano tak zwanych rylców, czyli narzędzi pozwalających na skrawanie materiałów. Z biegiem czasu i rozwojem postępu ręczne grawerowanie odeszło w zapomnienie. Teraz do tego typu zdobień wykorzystuje się w głównej mierze niezwykle precyzyjne lasery, przez co proces ten jest szybszy.

Pierwszym skojarzeniem materiału, który można grawerować jest metal- bardzo trafne spostrzeżenie. Ale z grawerowaniem wiąże się cały szereg materiałów. Są to między innymi: szkło, kamień, chrom, aluminium, miedź, tytan, metale szlachetne, guma, poliester, polietylen, poliuretan, drewno, skóra, ceramika, karton oraz wiele innych tworzyw. Przedmioty, na których znajdują się grawerowania są świetną opcją prezentów. Dedykowane breloki, bransoletki, pierścionki czy zawieszki do naszyjników na pewno sprawią radość każdej obdarowanej osobie, natomiast przedmioty codziennego użytku przyozdobione grawerunkiem nie tylko ucieszą oko, ale i będą świetną ozdobą każdego wnętrza.

Rozpowszechnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + 7 =