Problemy z oddychaniem u osób starszych – co robić?

Problemy z oddychaniem u osób starszych – co robić?
podwazaj-autorytety
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ludzie w podeszłym wieku nierzadko zmagają się z różnymi schorzeniami układu oddechowego, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Wynikają one przede wszystkim ze zmniejszonej objętości płuc i słabej odporności organizmu na infekcje. Jeśli chodzi o podstawowe objawy, to zaliczamy do nich m.in. płytki bądź przyspieszony oddech, charakterystyczny szmer krtaniowy, chroniczny kaszel z towarzyszącym mu odkrztuszaniem plwociny, ból w klatce piersiowej, gorączkę, a także ogólne osłabienie organizmu. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są konkretne metody leczenia tego typu dolegliwości. 

Specjalistyczne leki to nie wszystko 

W przypadku nasilających się problemów z oddychaniem u osoby starszej najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie lekarza pulmonologa. Wykona on stosowne badania, a następnie ustali właściwą ścieżkę leczenia. Przy kłopotach spowodowanych bakteriami niezbędne okazuje się zazwyczaj podanie antybiotyków, ewentualnie leków o właściwościach rozszerzających. Z kolei duszności wywołane przez zatorowość płucną wymagają przyjmowania preparatów przeciwzakrzepowych. Niekiedy pomagają też leki typowo uspokajające. Seniorzy cierpiący na astmę muszą natomiast pamiętać o noszeniu ze sobą inhalatora, czyli urządzenia przeznaczonego stricte do terapii wziewnej. Jedną z najgroźniejszych dolegliwości jest obturacyjny bezdech senny. Tutaj nie obejdzie się bez korzystania z nowoczesnego aparatu CPAP, dostępnego choćby w tym sklepie online: https://www.oddychasz.pl/Maski-CPAP-c115. Składa się on z urządzenia pompującego powietrze pod ciśnieniem i maski zakładanej bezpośrednio na twarz. Oprócz tego zaleca się rzucenie papierosów, zadbanie o właściwy mikroklimat w domu lub mieszkaniu (temperatura do 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 55-60%), picie minimum dwóch litrów wody dziennie, regularne spacery i wdrożenie lekkostrawnej diety.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę za granicę?
Jak dobrze zorganizować przeprowadzkę za granicę?
Przeprowadzka rzadko kojarzy się z czymś przyjemnym. W starszym pokoleniu funkcjonuje jeszcze powiedzenie, że kilka przeprowadzek, jest jak pożar. Podczas […]
Ostatnie wpisy