Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie spływu kajakowego?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie spływu kajakowego?
podwazaj-autorytety
Czas wolny
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spływ kajakowy jest bardzo popularną i interesującą formą spędzania czasu wolnego. Sport ten poprawia kondycję, kształtuje charakter i jest ekscytujący. Aby bezpiecznie go uprawiać i przyjemnie spędzać czas należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Zdrowy rozsądek

Trasę, którą będziemy spływać należy dostosować do swoich umiejętności i doświadczenia. Osoby początkujące powinny zacząć od nauki podstawowych technik wiosłowania, sposobu wsiadania i wysiadania z kajaka oraz omijania przeszkód na wodzie. Bezwzględnie należy pamiętać o noszeniu kamizelki asekuracyjnej, w szczególności w przypadku dzieci oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Trasę należy zaplanować tak by ukończyć ją przed zmierzchem, gdyż pływanie w nocy jest bardzo ryzykowne. Cieszące się popularnością spływy kajakowe odbywają się przy różnej pogodzie, powinno się więc do niej dostosować odpowiednią odzież. Ma być ona funkcjonalna – dobierając spodnie lub buty trzeba pamiętać o tym, że czasem trzeba wejść do wody.

Unikaj brawury

Pływanie kajakiem, podobnie jak jazda samochodem nieraz wymaga od nas szybkich reakcji i podejmowania błyskawicznych decyzji. Nie należy zatem przed spływem spożywać alkoholu, który wydłuża czas reakcji, sprawia że człowiek staje się leniwy i lekceważąco traktuje przeszkody. Trzeba też pamiętać o innych uczestnikach ruchu na rzece. Powinno się zachowywać odpowiednią odległość w stosunku do kajaku przed nami, aby zminimalizować ryzyko zderzenia i wywrotki. W miarę możliwości należy unikać przepływania przez niebezpieczne miejsca takie jak wiry, podtopione kłody lub progi wodne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć komfort w sypialni?
Jak stworzyć komfort w sypialni?
Podejmowanie decyzji o wyposażeniu oraz designie sypialni to jedno z istotniejszych zadań, jakie stoją przed właścicielami nowego lokum. Nie ma […]
Ostatnie wpisy