Ponton wędkarski – budowa i przydatne gadżety

Ponton wędkarski – budowa i przydatne gadżety
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wędkarstwo to w naszym kraju bardzo popularne hobby, będące dla wielu ludzi główną formą rozrywki. Niektórzy z nich decydują się na zakup specjalnego pontonu, który pozwala swobodnie łowić ryby na głębszych akwenach wodnych, w tym zwłaszcza na jeziorach. Profesjonalne pontony wędkarskie różnią się znacznie od jednostek rekreacyjnych tego typu – i to zarówno pod względem materiału wykonania, jak i funkcjonalności. Poza tym można do nich dokupić wiele przydatnych akcesoriów. 

Stabilność i wytrzymałość to kluczowe parametry 

Przeciętny ponton to nic innego jak nadmuchiwana łódka, odznaczająca się płaskim dnem, sporą lekkością i prostą budową. W przypadku pontonów wędkarskich mamy jednak do czynienia z konstrukcjami bardziej zaawansowanymi. Głównym wyróżnikiem jest znacznie większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, co wynika z zastosowania materiału PVC wzmocnionego siatką z poliestru o gramaturze co najmniej 1100 g/m2. Ponadto ciśnienie robocze wynosi tutaj często ponad 0,25 Bara, co również wpływa pozytywnie na ogólną wytrzymałość. Kolejnym elementem charakterystycznym jest podłoga wykonana z niezwykle solidnego materiału. W modelach ze średniej półki jest to zazwyczaj drewno (listwy), natomiast w najlepszych – aluminium. Oto pozostałe istotne parametry:

– silnik – w mniejszych pontonach elektryczny o mocy 1500-2000 W (dosyć cichy i nie wydzielający spalin), w większych zaś spalinowy o mocy nawet ponad 3000 W

– długość – minimum 2,5 m

– kolor – maskujący, czyli szary, ciemnozielony lub moro (tzw. wojskowy kamuflaż)

Dodajmy, że każdy ponton można bez problemu zaopatrzyć w szereg akcesoriów ułatwiających sterowanie i łowienie ryb. Zaliczamy do nich m.in.: kamizelki ratunkowe, wiosła, pagaje i bosaki, pokrowce, echosondy, fotele z PCV, kotwice metalowe, napowietrzacze do wody, stojaki i uchwyty do wędek oraz szperacze, czyli ruchome reflektorki. Większość wymienionych elementów znajdziemy w ofercie tego sklepu: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Szperacze/86.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak się przygotować do trekkingu?
Jak się przygotować do trekkingu?
Wyprawa trekkingowa to zazwyczaj wielodniowy wypad w góry, który wymaga skrupulatnego zaplanowania. Często w trakcie takich wycieczek pokonuje się dziesiątki […]
Ostatnie wpisy