Większość inwestorów decyduje się w swoich domach na poddasze mieszkalne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, o ile już na etapie projektu zostanie uwzględniona odpowiednia izolacja termiczna tej części budynku. Jak zatem powinno wyglądać ocieplanie poddasza krok po kroku? Odpowiedzi na to pytanie znaleźć można w dalszej części podanego artykułu.
Dobrze wykonana izolacja termiczna poddasza powinna zapewnić znaczną redukcję kosztów ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym i zapobiec tworzeniu się w pomieszczeniach pleśni. Spełnienie tych założeń jest w dużej mierze uwarunkowane przez wybrany do ocieplenia materiał. Stąd też profesjonaliści polecają wykorzystanie pianki poliuretanowej. Skąd ta rekomendacja?
Ocieplenie dachu pianką jest korzystne z kilku względów. Po pierwsze, materiał ten jest bardzo łatwy i szybki nakładaniu, co może znacznie zredukować koszty wykonania termoizolacji. Po drugie, pianka doskonale wypełnia wszelkie wgłębienia, nierówności, ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła i nie wymaga do montażu żadnych dodatkowych materiałów. Pozwala to na stworzenie bardzo szczelnej powłoki izolacyjnej, pozbawionej tak zwanych mostków termicznych. Po trzecie, pianka poliuretanowa jest paroprzepuszczalna. Oznacza to, iż nie zatrzymuje ona wilgoci w pomieszczeniach, a tym samym zapobiega tworzeniu się niekorzystnej dla zdrowia pleśni. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety, pianka jest bardzo dobrą alternatywą do powszechnie stosowanej jeszcze wełny mineralnej czy szklanej.