Jak uniknąć spłaty długów po zmarłych?

Jak uniknąć spłaty długów po zmarłych?
podwazaj-autorytety
Pieniądze i biznes
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób bardzo przeżywa śmierć bliskich osób. Przeżywanie żałoby nie ułatwia informacja o długach zmarłego, które przechodzą na rodzinę. Niejednokrotnie w grę wchodzą wysokie kwoty. Czy jest możliwość uniknięcia spłaty długów zmarłej osoby? Odpowiedź znajduje się w poniższym materiale.

Dziedziczenie ustawowe, a testamentowe spadku

W przypadku gdy osoba zmarła nie spisała swojego testamentu, a także gdy uprawnione osoby do otrzymania spadku odrzuciły wolę zmarłego, następuje dziedziczenie ustawowe. Do tej grupy należą określone osoby, a dziedziczenie następuje w odpowiedniej kolejności, począwszy od najbliższej rodziny zmarłego. W momencie gdy zmarły sporządził testament przed śmiercią, spadek dziedziczą osoby wymienione w dokumencie. Jeśli ktoś chciałby uzyskać więcej informacji na temat spadku, specjaliści są dostępni na stronie: https://www.adwokatpolacik.pl/.

Spadek a odpowiedzialność za długi zmarłego

Zgodnie z przepisami można przyjąć spadek na dwa sposoby. Spadkobierca wybiera sposób, który jest dla niego korzystniejszy. Przyjęcie spadku wprost oznacza, że osoba dziedzicząca majątek również zostanie obciążona wszystkimi długami zmarłego. Natomiast decydując się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że przyjęcie spadku wiąże się z przyjęciem długu zmarłego tylko do wysokości kwoty otrzymanej w spadku. Podejmując decyzję o przyjęciu spadku warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie aspekty prawne, oraz roszczenia, które mogą zostać skierowane w stosunku do spadkobiercy, jednocześnie obciążonego długami zmarłego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Filtry kieszeniowe czy HEPA – jakie filtry do wentylacji wybrać?
Filtry kieszeniowe czy HEPA – jakie filtry do wentylacji wybrać?
Filtry powietrza są istotną częścią każdego domu, ponieważ pomagają utrzymać czyste powietrze, którym oddychamy. Jednak wybór odpowiedniego filtra może być […]
Ostatnie wpisy