Haluksy. Czy jest to przypadłość, którą da się wyleczyć?

Haluksy. Czy jest to przypadłość, którą da się wyleczyć?
podwazaj-autorytety
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Haluksy objawiać się mogą w postaci promieniującego bólu z dużego palca stopy czy powiększającego się dyskomfortu na całym przedstopiu. Schorzenie to opiera się na nieprawidłowym odchyleniu palucha w kierunku drugiego, mniejszego palca, a jednocześnie może się pojawić u osób cierpiących na płaskostopie oraz tych borykających się z przykurczem Achillesa. Obecnie istnieje wiele metod i terapii radzących sobie z haluksami – od rozwiązań nie-operacyjnych po te sięgające po leczenie operacyjne. Które z nich okaże się najbardziej skuteczne?

Jak powstają haluksy?

Przyczynkiem występowania tego schorzenia może być wiele elementów. Warto nadmienić takie jak: duża nadwaga, częste noszenie butów na wysokim obcasie, obuwie niedopasowane do profilu stopy, a nawet czynniki genetyczne. Problem ten występuje bardzo często u baletnic i baletmistrzów – profesjonalne uprawianie tego sportu bardzo obciąża kości stóp. W początkowym stadium choroby stawia się na leczenie nie-operacyjne. Polega ono na zmianie nawyków w obrębie noszonego rodzaju obuwia, korzystaniu ze specjalnych wkładek, jak i opasek na haluksy stabilizujących stopę. Warto tutaj wspomnieć także o problemie, jakim jest dodatkowa kość łódkowa, którą trudno jest zaobserwować samemu – dlatego też polecane jest prześwietlenie stopy, gdy zaczynamy odczuwać wyraźny dyskomfort.

Przy haluksach polecane są również domowe ćwiczenia korekcyjne, których zadaniem jest zahamowanie postępowania schorzenia oraz zmniejszenie bólu. Należy też wymienić i jedną z bardziej nowoczesnych metod, jaką są metatarsalne wkładki na haluksy, bardziej szczegółowo opisane między innymi na https://poradniastopy.pl/choroba-stop/sposob-pomagaja-wkladki-metatrsalne-wkladki-haluksy/. Leczenie to opiera się na noszeniu wielofunkcyjnych wkładek ortopedycznych, które utrzymują stopę we właściwym ułożeniu w trakcie poruszania się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przyda się podczas remontu domu?
Co przyda się podczas remontu domu?
Remont domu to ogromne przedsięwzięcie niezależnie od tego, czy będziemy je wykonywać samodzielnie, czyli tzw. systemem gospodarczym, czy zatrudnimy firmy […]
Ostatnie wpisy