Kto wymyślił kitesurfing?

Za kitesurfing uznać należy sport wodny będący odmianą surfingu. Pod kątem technicznym kitesurfing porównać można z windsurfingiem jednak te dwa sporty różnią się od siebie sposobem prowadzenia deski.

Za głównego i niezaprzeczalnego twórcę kitesurfingu nie można uznać żadnej konkretnej osoby. Oczywiście ilu znawców tematu tyle teorii związanych z tym kto jest twórcą tego widowiskowego sportu wodnego jak i samego sprzętu. Wiele osób może wskazać w pierwszej kolejności na Chińczyków, którzy już w XIII wieku żeglowali po morzach w sposób, który dziś można by porównać do kitesurfingu. Jeszcze inni odniosą się do osoby George’a Pococka, angielskiego nauczyciela eksperymentującego w XVIII wieku z łodziami i podczepionymi do nich latawcami. Nie należy zapominać również o Brytyjczyku Samuel’u Cody, który to w XX wieku skonstruował latawcowy pojazd lodowo-powietrzny wykorzystywany w I wojnie światowej. Ponadto sam Cody pokonał w łodzi z latawcem kanał La Manche.

W połowie lat 80 XX wieku niejacy francuscy bracia Brunon i Dominik Legaignoux stworzyli i opatentowali pierwszy nadmuchiwany latawiec. Z kolei, zgodnie z tym co twierdzą amerykanie, to Bill Roeseler(specjalista od aerodynamiki pracujący dla Boeinga) wraz ze swoim synem Cory’m powinni być uważani za twórców kitesurfingu, gdyż jako piersi połączyli narty wodne z latawcem doprowadzając nawet do komercyjnej produkcji ich wynalazku pod nazwą KiteSki. Ponadto również Holendrzy roszczą sobie prawa do posiadania twórcy Kitesurfingu w osobie Gijsbertus’a Panhuizen’a twierdząc, że to on jeszcze w 1977 roku jako pierwszy człowiek stanął na desce z latawcem.

Rozpowszechnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − dwanaście =