Gdzie można zobaczyć najstarsze drzewa na świecie?

Gdzie można zobaczyć najstarsze drzewa na świecie?
podwazaj-autorytety
Czas wolny
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drzewa są jednym z głównych dostawców tlenu na ziemi. Poza tym są stałym elementem krajobrazu w wielu częściach świata – niektóre nawet od kilku tysięcy lat. Przykładowo rosnące w Stanach Sjednoczonych sosny „Methuselah” oraz „Old Hara” liczą kolejno 4850 oraz 5067 lat. W ich pobliżu rośnie wiele sosen, których wiek szacowany jest między 4000 a 5000 lat. Z kolei najstarszym drzewem Ameryki Południowej jest „Gran Abuelo” (z hiszpańskiego „pradziadek”) – rosnąca w Chile ficroja cyprysowata, która przeżyła 3622 lat. Wiek „pradziadka” jest tym bardziej imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że drzewa z tego gatunku są zagrożone wyginięciem.

Europejscy rekordziści

Pomimo imponującego wieku wyżej wymienionych drzew, można powiedzieć, że długowieczne drzewa to domena „starego kontynentu”. Najstarsze drzewo na świecie rośnie w Szwecji, jest nim świerk „Old Tjikko” liczący ponad 9550 lat – oznacza to, że jest starszy od pierwszej cywilizacji powstałej na naszej planecie. Do ciekawostek należy również dodać fakt, że rosnące w jego pobliżu inne świerki mogą pochwalić się wiekiem między 5000 a 6000 lat. Z kolei w Portugalii możemy spotkać drzewo oliwne z Alentejo, którego wiek określany jest na około 2500 lat. Na uwagę zasługuje również szerokość jego pnia, do którego objęcia potrzeba siedmiu dorosłych osób trzymających się za ręce. Najstarszym drzewem rosnącym w Polsce jest tak zwany „Cis Henrykowski” znajdujący się w Henrykowie Lubańskim, jego wiek datowany jest między 1200 a 1300 lat. Łatwo zatem zauważyć, że owe drzewo jest starsze od naszego państwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Korzyści z wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego
Korzyści z wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego
Sprawność ruchowa jest niezbędna, aby możliwe było samodzielnie funkcjonowanie na co dzień. Niestety czasami można borykać się z różnorodnymi schorzeniami […]
Ostatnie wpisy