Co zrobić, żeby nie dać się oszukać podczas zakupu nieruchomości?

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać podczas zakupu nieruchomości?
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup nieruchomości to duża i bardzo poważna inwestycja, która nierzadko wiąże się z kredytem hipotecznym. Chcąc kupić mieszkanie, dom lub inny lokal, powinniśmy wiedzieć o nim wszystko. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której przed podpisaniem aktu notarialnego, nie zapoznaliśmy się z pełną dokumentacją. Jeśli poważnie myślimy o takim zakupie, musimy uzyskać od właściciela lub jego pełnomocnika komplet papierów potwierdzających brak zadłużenia oraz własność. Ponadto żeby sprawdzić księgi wieczyste online wystarczy dostęp do Internetu, aby poznać aktualny stan zapisów, który powinien powiedzieć nam o danej nieruchomości wszystko.

Co to jest księga wieczysta i na jakie działy zwrócić uwagę?

Najkrócej mówiąc KW to publiczny rejestr przedstawiający aktualny stan prawny danego lokalu lub działki. Dokumenty te możemy przeglądać za pomocą specjalnych wyszukiwarek internetowych. Gdy już zdobędziemy numer interesującej nas księgi, sprawdźmy każdy dział i wyjaśnijmy wszystkie zapisy budzące nasz niepokój. Na pierwszej stronie znajdziemy oznaczenie nieruchomości, czyli np. nr działki, mieszkania czy też domu. Strona druga dotyczy własności oraz współwłasności. Nas najbardziej powinny zainteresować jednak działy III i IV dotyczące ograniczeń, służebności, hipoteki i innych roszczeń. Tam znajdziemy szczegółowe dane dotyczące jakichkolwiek obciążeń nałożonych na daną nieruchomość. Gdy kredyt lub inne roszczenia zostają spłacone, zapisy są usuwane z księgi. Pamiętajmy, że możemy kupić tylko nieruchomość, której historia nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego pić yerbę?
Z czego pić yerbę?
Co to jest yerba mate? Yerba mate jest to herbata, którą nazywa się często herbatą paragwajską, misyjną lub jezuicką. Herbata […]
Ostatnie wpisy