Trzy pozycje fotela telewizyjnego – wykładnia komfortu

Trzy pozycje fotela telewizyjnego – wykładnia komfortu
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Zarówno w pracy, w domu, jak i podczas wypoczynku czy przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego samochodem. Niestety, może to znacznie obciążyć nasz kręgosłup i być przyczyną jego zwyrodnień w przyszłości. Jaką pozycję powinniśmy przybierać podczas wielogodzinnego siedzenia, aby uniknąć tego typu problemów?

Odpowiedni fotel kluczem do zdrowia!

Na pozycję przyjmowaną przez nas podczas siedzenia wpływa przede wszystkim konstrukcja fotela lub krzesła. Problemy z plecami spowodowane długim siedzeniem wywołuje przede wszystkim duże obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, ponieważ w przypadku większości siedzisk nie jesteśmy w stanie całkowicie rozluźnić mięśni pleców. Ciało jest wtedy podtrzymywane właśnie przez odcinek lędźwiowy. Przez to nie tylko siedzenie na krześle w biurze może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia, ale również oglądanie telewizji przez kilka godzin – zwłaszcza na fotelu, który nie pozwala nam przybrać odpowiedniej pozycji.

Pierwszym dobrym zabiegiem, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, jest prostowanie nóg w trakcie siedzenia, opierając je przed sobą. Pozwala to na odciążenie stóp i poprawia krążenie w ciele. Również ciężar tułowia jest rozłożony na większą powierzchnię, dzięki czemu odcinek lędźwiowy nie jest aż tak obciążony. Nadal jednak możemy miewać dolegliwości bólowe pleców. Wynika to z tego, że odciążenie nóg nie jest wystarczające.

Najzdrowszym ułożeniem ciała – dla naszego kręgosłupa – jest pozycja leżąca. Bardzo często niestety nie możemy jej przybierać, a relaksowanie się na leżąco może być utrudnione, gdy na przykład chcemy jednocześnie wypić herbatę. Mimo to, powinniśmy dążyć do tego, aby nasz tułów był jak najbardziej odchylony. Dzięki temu możemy oprzeć całe plecy na fotelu, rozkładając ciężar ciała bardzo równomiernie. Aby wszystkie te czynniki zostały spełnione, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalnie skonstruowany fotel umożliwiający regulację pozycji w zależności od potrzeb.

Jako przykład może posłużyć ten model fotela telewizyjnego: https://bostonsofa.pl/fotel-telewizyjny. Siedziska tego rodzaju pozwalają przybrać wygodną pozycję, która pozytywnie wpłynie na zdrowie naszych pleców. Ponadto, jeśli wybierzemy miękki, chłodny materiał, zadziała on kojąco na nasz układ nerwowy, dzięki czemu mięśnie w całym ciele się rozluźnią, a dolegliwości bólowe ustąpią, z kolei my poczujemy się znacznie lepiej.

Zadbaj o zdrowie, dbając o swój komfort

Dobranie wygodnego fotela pomaga nam się również skutecznie zrelaksować. Zostało dowiedzione naukowo, iż za wiele dolegliwości bólowych i innych objawów somatycznych w dzisiejszych czasach odpowiedzialny jest stres. W związku z tym niezwykle ważne staje się poświęcanie uwagi samemu sobie, a także wykorzystanie wolnego czasu, aby się zrelaksować, wypocząć i zregenerować umysł. Nie zawsze możemy wybrać się na masaż czy wybrać inną formę odpoczynku poza domem. Zawsze natomiast mamy dostęp do swojego mieszkania – dlatego właśnie kluczem do udanego relaksu staje się dobór mebli i odpowiednia aranżacja przestrzeni.

Poświęcając jeden wieczór w tygodniu wyłącznie dla siebie, redukujemy znacząco poziom stresu i napięcia mięśniowego. Stajemy się dzięki temu weselsi, bardziej żywiołowi i mamy dużo więcej energii oraz chęci do codziennego funkcjonowania. Bardzo przydatna w tej kwestii jest również aktywność fizyczna – i bynajmniej nie chodzi tutaj o wyciskanie z siebie siódmych potów podczas biegu. Półgodzinny spacer lub krótka przejażdżka na rowerze kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczą. Podczas przebywania na zewnątrz nasz organizm otrzyma nową dawkę tlenu, nasze mięśnie zostaną pobudzone, a układ krwionośny zacznie działać sprawniej. Efektem będzie lepsze samopoczucie i większa dawka energii. Aktywność fizyczna zmniejsza również ryzyko wielu chorób serca, układu nerwowego i krwionośnego.

Skuteczny wypoczynek wcale nie musi być kosztowny. Wystarczy wykorzystać dostępne możliwości i odpowiednio przygotować warunki w domu.

Możemy zaopatrzyć się w wygodną sofę, których w ofercie różnych sklepów możemy znaleźć naprawdę wiele – na przykład tutaj: https://bostonsofa.pl/meble-kinowe. Po powrocie ze spaceru weźmy gorącą kąpiel, dodając sole i olejki eteryczne, a następnie rozsiądźmy się w kanapie i włączmy płytę ulubionego zespołu lub obejrzyjmy najnowszy odcinek naszego ukochanego serialu. Dbając w pierwszej kolejności o swój codzienny komfort, przyczynimy się jednocześnie do lepszego funkcjonowania organizmu – poczujemy się przez to lepiej i będziemy mieli dużo więcej energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zapewnić sobie komfort w domu podczas upalnych dni?
Jak zapewnić sobie komfort w domu podczas upalnych dni?
Klimatyzacja to urządzenie, z którego zalet nie sposób nie skorzystać latem. Upały w czasie wakacji bywają nie do zniesienia, dlatego […]
Ostatnie wpisy