Zasiłek Elterngeld – kto może z niego skorzystać?

Zasiłek Elterngeld – kto może z niego skorzystać?
podwazaj-autorytety
Pieniądze i biznes
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Elterngeld (urlop wychowawczy) jest w Niemczech świadczeniem, o które mogą ubiegać się oboje rodzice. Jest on wypłacany przez państwo i trwa do roku, jeśli oboje rodzice z niego korzystają.

Czym jest Elterngeld?

Świadczenie Elterngeld to pomoc finansowa dla rodziców, którzy opiekują się swoim dzieckiem. Jest to rodzaj urlopu wychowawczego opłacanego przez rząd. Oznacza to, że w tym czasie otrzymasz od rządu pieniądze, które pomogą Ci w wydatkach.

Ze świadczenia Elterngeld można korzystać maksymalnie przez rok, ale nie przysługuje ono na więcej niż jedno dziecko. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, każde z nich będzie rozpatrywane oddzielnie. Wysokość otrzymywanego zasiłku zależy od wysokości Twoich dochodów oraz od tego, ile czasu wolnego od pracy potrzebujesz na opiekę nad dzieckiem.

Kto może skorzystać z Elterngeld?

Elterngeld dla dzieci urodzonych w Polsce dostępne jest dla osób, których miejscem zamieszkania bądź stałego pobytu są Niemcy. Kolejnym warunkiem jest to, iż dziecko musi mieszkać z osobą składającą wniosek. Generalnie dziecko musi być wychowywane przez rodziców, chyba że istnieje ważny powód, dla którego dziecko nie może mieszkać z jednym lub obojgiem z nich.

Ile dostanę z Elterngeld?

Wysokość świadczenia rodzicielskiego obliczana jest na podstawie dochodów netto rodzica w okresie 12 miesięcy poprzedzających przyjście na świat dziecka tej osoby. Jednak czas, w którym matka otrzymywała zasiłek macierzyński (niem. Mutterschaftsgeld), nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu płatności. Dla celów obliczeniowych istotne są tylko poprzednie miesiące.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rzeczy opłaca się kupować w promocyjnej cenie?
Jakie rzeczy opłaca się kupować w promocyjnej cenie?
Kupowanie produktów w promocji może być dobrym pomysłem zarówno na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, ale również na swoisty biznes. Nie […]
Ostatnie wpisy