Wpływ dźwięków na rozwój dziecka

Wpływ dźwięków na rozwój dziecka
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystkie codzienne czynności generują dźwięki – są one słyszalne nawet podczas oddychania czy chodzenia. Towarzyszą one małemu dziecku w brzuchu matki, a później mają ogromny wpływ na jego ogólny rozwój. Nierzadko np. zakłócają mu spokojny sen w łóżeczku. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest puszczenie z odtwarzacza sygnału dźwiękowego typu biały szum, który świetnie maskuje niepożądane odgłosy w tle i pomaga w uspokojeniu malucha. Więcej na jego temat przeczytamy na stronie https://www.lulanko.pl/blog/porady/czym-jest-i-komu-sluzy-bialy-szum.

Bodźce kształtujące zmysły młodego człowieka

W okresie prenatalnym dziecko odbiera z otoczenia przede wszystkim takie dźwięki, jak bicie serca matki, ludzkie głosy, rytmiczne kroki oraz utwory muzyczne. Mają one decydujący wpływ na rozwój jego układu nerwowego i ruchowego, a pod koniec ciąży nawet na psychikę czy zdolności intelektualne (zwłaszcza inteligencję muzyczną). Dlatego też warto wówczas samodzielnie śpiewać maluchowi melodyjne piosenki, a także puszczać mu gotowe playlisty dedykowane kobietom w stanie błogosławionym. 

Po narodzinach dziecko dostaje się natomiast do świata pełnego rozmaitych dźwięków emitowanych z dużą intensywnością – część z nich go uspokaja, a całkiem spora część denerwuje i rozdrażnia, co jest gwarancją płaczu. W tym okresie ogromne znaczenie ma nucenie niemowlęciu przez matkę kołysanek o działaniu relaksującym i włączanie w trakcie zasypiania kojących odgłosów – np. wspomnianego już białego szumu lub dźwięków przyrody (lejąca się woda, świergot ptaków itp.). 

Po szóstym miesiącu życia zaleca się z kolei puszczanie maluchowi bardziej rozbudowanych piosenek, czyli z warstwą tekstową i muzyczną. Wynika to z faktu, że rozwija się wtedy jego aparat mowy i zmysł słuchu. Godnym polecenia utworem jest choćby „Kółko graniaste”, dostępne na stronie https://www.lulanko.pl/blog/piosenki-dla-dzieci/kolko-graniaste.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć wymarzony plac zabaw dla swoich pociech?
Jak stworzyć wymarzony plac zabaw dla swoich pociech?
Dzieci kochają ruch, więc warto zapewnić im odpowiednie miejsce do zabawy. Takim miejscem może być plac zabaw, zbudowany na podwórku […]
Ostatnie wpisy