W jakie podstawowe elementy wyposażone są maszyny produkcyjne?

W jakie podstawowe elementy wyposażone są maszyny produkcyjne?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie dzięki postępowi techniki i miniaturyzacji, automatyzacja produkcji rozrosła się do tego stopnia, że znacznie spadło zapotrzebowanie na doświadczonych operatorów. Wzrosło natomiast zapotrzebowanie na automatyków, i pracowników utrzymania ruchu, którzy odpowiedzialni są za utrzymanie i sprawne działanie parku maszynowego.

Krańcówki i co jeszcze znajduje się na wyposażeniu

Do standardowego wyposażenia danej maszyny produkcyjnej, odpowiedniej dla swojej specyfiki, dodawane są podstawowe elementy uniwersalne dla każdej branży. Komputer jest standardowym wyposażeniem komunikacji na linii maszyna-człowiek. Bez tego elementu, który przetwarza sygnały zgodnie z kodem, nie można mówić o zautomatyzowaniu procesu. Kolejnym elementem są kolumny sygnalizacyjne, które pozwalają na wizualne rozpoznanie w parku maszynowym, stanowiska wymagającego interwencji. Podział kolumny na 3 kolory informuje operatora o stanie urządzenia. Zielony oznacza zazwyczaj skończony cykl i zwolnienie zabezpieczeń w celu umożliwienia dostępu do wnętrza, i wymiany detalu do obróbki, lub przerwanie procesu, gdy wymagana jest kontrola w trakcie operacji. Żółty stały, to praca maszyny, a migający to konieczność jakiegoś działania, np. przewinięcie tkaniny filtracyjnej, czy wymiany pojemnika na wióry. Czerwony oznacza nieplanowane zatrzymanie na skutek awarii lub błędu i wymaga działania operatora. Kolejnym elementem standardowego wyposażenia są przełączniki i lampki sygnalizacyjne umieszczone zazwyczaj na pulpicie sterowniczym. Pozwalają w łatwy sposób operatorowi komunikować się z maszyną, potwierdzać niezbędne czynności jak zamocowanie detalu oraz gotowość do obróbki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prostowniki galwaniczne – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Prostowniki galwaniczne – czym jest i jakie ma zastosowanie?
Prostowniki galwaniczne służą do przetwarzania prądu zmiennego na prąd stały. Są one również znane jako generatory lub prostowniki prądu stałego. […]
Ostatnie wpisy