Soczewki kontaktowe – czym się charakteryzują?

Soczewki kontaktowe – czym się charakteryzują?
podwazaj-autorytety
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie kawałki plastiku, które umieszcza się na powierzchni oka. Są one używane do korekcji wzroku u osób, które nie mogą nosić okularów lub mają problemy medyczne, które uniemożliwiają im noszenie okularów.

Soczewki kontaktowe są dostępne w wielu różnych typach i rozmiarach

Ich działanie polega na załamywaniu lub zaginaniu światła, dzięki czemu promienie świetlne skupiają się prawidłowo na siatkówce, umożliwiając wyraźne widzenie.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: miękkie i sztywne gazoprzepuszczalne (RGP). Miękkie soczewki kontaktowe zazwyczaj działają dłużej niż soczewki RGP, ale mogą być trudniejsze do zakładania i zdejmowania, ponieważ są wykonane z elastycznych materiałów, takich jak hydrożel silikonowy. Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe wymagają zazwyczaj więcej pielęgnacji niż miękkie, ale są zazwyczaj bardziej komfortowe, gdy już są na swoim miejscu.

Miękkie soczewki kontaktowe są najczęściej noszone z powodów kosmetycznych lub gdy ktoś ma problemy z oczami, które utrudniają mu noszenie okularów. Sztywne gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe mogą pomóc osobom z pewnymi schorzeniami, takimi jak keratokonus (schorzenie powodujące, że rogówka przybiera kształt stożka), blizny rogówki i inne nieprawidłowości, w których krzywizna rogówki uniemożliwia prawidłowe widzenie w okularach lub okularach przeciwsłonecznych. Wybór odpowiednich soczewek można skonsultować z optykiem, takiego można znaleźć chociażby na stronie https://medaroptyk.pl/soczewki-kontaktowe/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego gabinety lekarskie powinny korzystać z elektronicznych systemów obsługi?
Dlaczego gabinety lekarskie powinny korzystać z elektronicznych systemów obsługi?
Żyjemy w czasach, w których coraz więcej rzeczy możemy zrobić przez Internet za pomocą smartfona czy komputera. Zakupy w aplikacji, […]
Ostatnie wpisy