Służebności przesyłu – czy jako właściciel działki warto się zgodzić na takie rozwiązanie?

Służebności przesyłu – czy jako właściciel działki warto się zgodzić na takie rozwiązanie?
podwazaj-autorytety
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli jesteś właścicielem gruntu, możesz zostać poproszony o przekazanie części swojej nieruchomości w celu ustanowienia służebności przesyłu.

Służebności przesyłu są wykorzystywane do budowy linii przesyłowych wysokiego napięcia przez nieruchomość. Owe słupy energetyczne na działce służyć będą do transportu energii elektrycznej z jednego miejsca do drugiego. W większości przypadków ludzie nie korzystają z nich, chyba że są właścicielami przedsiębiorstwa energetycznego lub innej firmy, która wymaga dużych ilości energii elektrycznej.

Typy służebności przesyłu

Istnieją dwa rodzaje służebności przesyłu: powierzchniowe i podpowierzchniowe. Służebności powierzchniowe wymagają, abyś pozwolił firmie wykopać swoją ziemię i umieścić na niej swój sprzęt. Służebności podpowierzchniowe wymagają, aby pozwolić firmie kopać pod ziemią w celu przeprowadzenia przez nią kabli. Oba rodzaje mogą być niebezpieczne, ale te podpowierzchniowe stanowią większe ryzyko, ponieważ mogą powodować zapadnięcia i inne problemy, jeśli nie zostaną wykonane prawidłowo.

Jakie konsekwencje może przynieść zgoda na udzielenie służebności przesyłu?

Jeśli zgodzisz się na umożliwienie komuś dostępu do swojej ziemi za pośrednictwem jednego z rodzajów umowy o służebności przesyłu, oznacza to, że może on wejść na Twoją nieruchomość w dowolnym momencie, bez konieczności wcześniejszego powiadomienia. Mają również prawo do zainstalowania urządzeń na górze lub pod Twoją ziemią bez żadnej rekompensaty za to; obejmuje to instalację słupów elektrycznych, które mogą kolidować z istniejącymi budynkami na Twojej ziemi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Prawo rodzinne – co warto wiedzieć?
Prawo rodzinne – co warto wiedzieć?
Istnieje wiele różnych dziedzin prawa, ale prawo rodzinne jest jedną z najbardziej złożonych. Prawo rodzinne to obszar prawny, który reguluje […]
Ostatnie wpisy