Zawory i zasuwy to urządzenia powszechnie stosowane w przemyśle. Umieszczane są w różnego rodzaju instalacjach, w których przepływa ciecz lub gazy. W związku z tym, że są elementem zaporowym, są powszechnie wykorzystywane jako narzędzie zabezpieczające różnego rodzaju instalacje. Mogą także służyć do regulowania ilości czynnika przepływającego przez dany układ.
Jeśli chodzi o zawory przemysłowe to zbudowane są one z trzech elementów. Pierwszym elementem jest gniazdo z otworem przepływowym, drugim korpus, a trzecim zwieradło. Zwieradło w zaworach jest elementem ruchomym, odpowiedzialnym za odcinanie przepływu czynnika. Najczęściej przyjmuje postać grzybka, kuli, tłoku lub zasuwy odcinające. W zależności od zastosowania oraz budowy wyróżnia się zawory kulowe, kołnierzowe, zasuwowe, motylkowe oraz higieniczne. Kulowy zawór kołnierzowy z powodzeniem stosuje się w układach, w których znajdują się zarówno różnego rodzaju ciecze, jak i chemikalia lub para wodna. Może być on wykorzystywany do celów prywatnych oraz przemysłowych. Zawory zasuwowe wykorzystywane są instalacjach o większych średnicach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mogą być stosowane do regulowania ilości przepływu cieczy. Jeśli chodzi o zawory motylkowe oraz higieniczne to najczęściej stosuje się je w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym.
Poza zaworami, w przemyśle powszechnie stosuje się również zasuwy. Ich zadaniem jest odcinanie wypływu czynnika z układu. Obecnie wykorzystuje się kilka rodzajów zasuw. Wśród nich znaleźć można m.in. klinowe, nożowe, rafineryjne, ściekowe, kanałowe. Najczęściej stosowane są zasuwy klinowe, które dodatkowo dzielą się na owalne, kołnierzowe, gwintowane oraz z podwójnym klinem mosiężnym. Zbudowane są z kilku elementów, którymi są korpus, pokrywa, klin, wrzeciono oraz dławica. W związku z tym, że zarówno zawory jak i zasuwy często zabezpieczają cały układ, muszą być zbudowane z trwałych materiałów. Tylko wtedy będą działać niezawodnie i skutecznie.