Kondensator i jego rola w przewodzie elektrycznym

Kondensator i jego rola w przewodzie elektrycznym
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mówiąc o kondensatorze mamy na myśli urządzenie, które magazynuje energię elektryczną. Główna różnica między rezystorami a kondensatorami polega na tym, że rezystory rozpraszają energię, natomiast kondensatory ją magazynują.

Najprostszy kondensator składa się z dwóch przewodników oddzielonych izolatorem (dielektrykiem). Kondensator może być używany do przechowywania energii, gdy istnieje różnica napięć między jego zaciskami, lub do blokowania przepływu prądu stałego przez niego. O ich działaniu, jak i wyliczaniu wymaganej mocy można przeczytać m.in. na poniższej stronie https://jeanmueller.pl/okreslenie-wymaganej-mocy-kondensatora/.

Kondensatory są wykorzystywane w wielu urządzeniach takich jak:

Zasilacze

Pomagają zmniejszyć tętnienia napięcia wyjściowego, aby poprawić wydajność i stabilność.

Ograniczniki prądu rozruchowego

Ograniczają one prąd rozruchowy, gdy silnik jest uruchamiany lub zatrzymywany. Zapobiega to uszkodzeniu uzwojeń silnika i zmniejsza poziom hałasu spowodowanego wyładowaniami łukowymi na stykach lub przełącznikach.

Filtry do sygnałów audio

Usuwają z sygnałów audio składniki o wysokiej częstotliwości, tak że pozostają tylko składniki o niskiej częstotliwości, które mogą być następnie wzmocnione bez zniekształceń lub niepożądanych szumów powodujących zakłócenia innych urządzeń w systemie (np. odbiorników radiowych).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczepa gastronomiczna – ciekawy sposób na rozpoczęcie biznesu
Przyczepa gastronomiczna – ciekawy sposób na rozpoczęcie biznesu
Przechadzając się ulicami europejskich miast, coraz częściej możemy zauważyć food trucki oblegane przez klientów. Te mobilne restauracje niewiele mają wspólnego […]
Ostatnie wpisy