Wynajęcie samochodu to duża wygoda dla kierowcy podczas wyjazdu, np. za granicę. Biorąc na siebie taką odpowiedzialność trzeba mieć świadomość, że o auto należy dbać bardziej starannie niż o własne. Konsekwencje uszkodzenia są bowiem później rozliczane.
Oczywiście przed podpisaniem trzeba dokładnie przeczytać umowę. Są w niej zawarte kary jakie grożą wypożyczającemu za uszkodzenia samochodu. Część z nich nie jest z winy kierowcy (np. spowodowane warunkami atmosferycznymi lub zawinione przez osoby trzecie). Jeżeli wina jest spowodowana niedopatrzeniem technicznym przez firmę wypożyczającą (np. uszkodzenie części, która jest niewidoczna podczas oględzin).
Jeżeli natomiast wina ewidentnie leży po stronie wypożyczającego, to on ponosi pełną odpowiedzialność za powstałe uszkodzenia (np. zarysowanie karoserii pojazdu, wgniecenia, stłuczenie reflektora itd.). Konsekwencje finansowe leżą po stronie najemcy a ich wysokość jest uzależniona od wartości pojazdu oraz rozległości uszkodzeń. Za drobne usterki jak rysy na karoserii czy wgnieciony zderzak trzeba ponieść koszty naprawy. W przypadku bardziej poważnych uszkodzeń mogą być doliczane ustalone przez firmę wynajmującą kary.
Artykuł napisany we współpracy z wypożyczalnią samochodów osobowych Rentis.
wszystko zależy od wypożyczalni samochodów osobowych – w Best-rent zapłaciłem tylko 1000 zł za szkodę – było to w Regulaminie i tak ostatecznie obciążono mnie za skasowanie samochodu. Trzeba czytać umowy wynajmu auta.