Jakie akcesoria są potrzebne do prawidłowego działania lamp ledowych?

Jakie akcesoria są potrzebne do prawidłowego działania lamp ledowych?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

LED jest skrótem od angielskiej nazwy Light Emitting Diode. To półprzewodnik źródła promieniowania elektrycznego podczerwonego, widzialnego lub ultrafioletowego. Dioda zbudowana jest ze złącza półprzewodnikowego stworzonego z połączenia dwóch rodzajów półprzewodnika. Emisja fotonów, czyli światła, powstaje podczas przepływu prądu elektrycznego przez LED w stronę przewodzenia. Co jeszcze niezbędne jest do działania lamp ledowych?

Droga światła

Ze względu na charakterystyki prądowo-napięciowe działanie lamp ledowych wymaga użycia urządzeń regulacyjno-stabilizujących, którym jest zasilacz LED. Jego zadaniem jest zamiana napięcia przemiennego na napięcie stałe o wyznaczonej wartości np.: 12V, 24V lub 48V, dzięki czemu można ich bezpiecznie używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Niektóre zasilacze posiadają układy sterowania pozwalające na ściemnianie lub nawet zmianę koloru matrycy. W wielu przypadkach urządzenie sterujące jest integralną częścią modułu LED. Specjaliści wyróżniają jednak dwa główne typy tych urządzeń: ze stabilizacją prądu określane jako „stałoprądowe” i ze stabilizacją napięcia określane jako „stałonapięciowe”. Ze względu na możliwość korzystnego wpływu na wartość i stabilność strumienia świetlnego zaleca się używanie tych pierwszych. Nowoczesne wersje powinny posiadać układy kompensacji, które regulują wpływ temperatury z otoczenia, a także układy chroniące zasilacz przed przegrzaniem, a w konsekwencji uszkodzeniem. Zbudowane są wtedy zwykle na bazie termistorów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto wybrać narożnik do salonu?
Dlaczego warto wybrać narożnik do salonu?
Narożniki są przez wielu ludzi uwielbiane. Za co je cenimy? Przede wszystkim doceniamy ich praktyczność i dużą wygodę. Takie meble […]
Ostatnie wpisy