Jak zadbać o zdrowy sen naszego maleństwa?

Jak zadbać o zdrowy sen naszego maleństwa?
podwazaj-autorytety
Czas wolny
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowy sen zapewnia dziecku nie tylko regenerację, ale także ma bardzo duży wpływ na jego rozwój.

Niedobór snu u dzieci powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie oraz brak energii do zabawy czy nauki. W dłuższej perspektywie czasu może również prowadzić do cukrzycy i otyłości, wywoływać stany depresyjne oraz zwiększać skłonność do infekcji. Wszystko to sprawia, że już od pierwszych dni życia dziecka należy zadbać o komfort jego snu, stwarzając mu odpowiednie warunki do spania oraz wprowadzając rytuały ułatwiające zasypianie.

Jak przygotować miejsce do snu dla maluszka?

Pierwszym krokiem jest wybór łóżeczka, a zwłaszcza odpowiedniego materaca. Powinien być on przede wszystkim dość twardy, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Równie istotny jest wybór kołdry, która powinna być lekka, przewiewna i przystosowana do prania w wysokich temperaturach (dobrze sprawdzają się kołdry syntetyczne o właściwościach antyalergicznych). Pościel z kolei powinna być uszyta z bawełny, która bardzo dobrze absorbuje wilgoć i pozwala skórze oddychać, a także pozwala utrzymać odpowiedni komfort termiczny, niezależnie od pory roku. Istotny jest również zakup poduszki dla malucha. Powinna być ona uszyta z naturalnych tkanin oraz jak najbardziej płaska. Już od pierwszych dni życia świetnie sprawdzi się poduszka bambusowa z antyalergicznym wypełnieniem. Poprawi zarówno komfort malucha śpiącego w łóżeczku, jak i w wózku czy foteliku.

W pokoju, w którym zamierzamy postawić łóżeczko, powinniśmy stworzyć jak najbardziej komfortowe warunki do snu – temperatura nie powinna przekraczać 21°C i nie powinien tam dobiegać hałas z otoczenia. Warto również zadbać o różne rodzaje oświetlenia, które pozwolą dostosowywać natężenie światła w zależności od potrzeb.

Jak pomóc dziecku zasnąć?

Jakość snu dziecka w dużej mierze zależy od samego procesu zasypiania, dlatego odpowiednio wcześniej należy zadbać o wyciszenie malucha, ograniczając liczbę bodźców, którym jest poddawany (wyłączyć telewizor, przytłumić światło). Małe dzieci nie lubią być zaskakiwane, a przewidywalność następujących po sobie zdarzeń daje im poczucie bezpieczeństwa. Warto więc wdrożyć w życie stały schemat czynności poprzedzających sen (np. kąpiel, karmienie, przytulanki). Proces zasypiania można również wspomóc odpowiednimi zabawkami czy akcesoriami. Idealnie sprawdzają się przytulanki, emitujące tzw. biały i różowy szum. Ich szeroki wybór można znaleźć na stronie https://akukumamuniu.pl/sen/szumiace-zabawki. Dobrym pomysłem są również różnego rodzaju pozytywki, odtwarzające uspokajające melodie.

Niemowlę czy małe dziecko przesypia kilkanaście godzin w ciągu doby. Gdy ono śpi, jego mózg intensywnie pracuje, przetwarzając informacje nagromadzone w ciągu dnia, a przysadka mózgowa produkuje zwiększone ilości hormonu wzrostu. Dobra jakość snu z pewnością będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Od czego zacząć naukę rysunku?
Od czego zacząć naukę rysunku?
Niezależnie od ankietowanej grupy wiekowej, trudno znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie miała w ręku kredki ani ołówka. W […]
Ostatnie wpisy