Zerwanie więzadeł krzyżowych stanu kolanowego to poważna kontuzja, która dotyczy głównie profesjonalnych lub zawodowych sportowców. W przypadku tego wypadku niezbędne jest natychmiastowe leczenie, gdyż uszkodzone kolano będzie podatne na kolejne urazy. Przeszczep biologiczny lub podwiązanie uszkodzonych tkanek to obecnie dwie najpopularniejsze metody. Rekonstrukcję wykonuje się operacyjnie u ortopedy.
Kolano posiada kilkanaście więzadeł, których zadaniem jest stabilizacja całego stawu i utrzymywanie ciężaru ciała. Jedno z nich – krzyżowe – pełni najważniejsze funkcje, jest największe i umożliwia kontrolowanie i czucie całej kończyny. Różne włókna w kolanie ulegają naderwaniom, ale z czasem same się regenerują. W przypadku więzadła krzyżowego do zerwania dochodzi najczęściej w czasie urazów, podczas gry w piłkę, jeździe na nartach lub w różnych wypadkach komunikacyjnych. Objawami uszkodzenia są: uciekające i bolące kolano, przez które nie można się poruszać.
Zerwanie najważniejszego z więzadeł wymaga szybkiej reakcji ortopedy. Doświadczony lekarz, takich jak Maciej Laskowski, o którym można więcej dowiedzieć się na http://maciejlaskowski.pl/o-mnie/ oceni uraz, przeprowadzi niezbędne badania i dokona rekonstrukcji wewnątrz stawu. Najczęstszą techniką leczenia jest autoprzeszczep z wykorzystaniem ścięgien pacjenta. W zabiegu usuwa się całkowicie uszkodzone tkanki. Dość innowacyjną metodą jest natomiast podszycie więzadeł, które umożliwia całkowite lub częściowe zachowanie uszkodzonych włókien. W przypadku tej operacji mniejsze jest ryzyko powikłań. Szybka ingerencja lekarza pozwoli naprawić uszkodzony staw i jednocześnie zachować możliwie największą sprawność pacjenta.