Wiele samochodów – zwłaszcza tych starszych – wydaje z siebie dźwięki o zbyt dużym natężeniu. Niektórzy kierowcy lubią to albo chociaż tolerują, jednak chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że nadmierny hałas w samochodzie na dłuższą metę jest męczący i powoduje spore zagrożenie podczas jazdy. Okazuje się, że można temu zaradzić i zadbać o odpowiednie wygłuszenie auta.
Podstawową przyczyną nadmiernego hałasu w samochodzie jest głośno pracujący silnik. Niezależnie od tego, czy mowa o jednostce wysokoprężnej, czy silniku benzynowym, zbyt głośna praca motoru może być przyczyną nadmiernego znużenia kierowcy i utraty koncentracji podczas jazdy. To bardzo niebezpieczne! Dlaczego jednak samochody są tak głośne?
Okazuje się, że seryjnie montowane wygłuszenie może być zwyczajnie niewystarczające lub zużywać się w wyniku nagrzewania od gorącego silnika. W takim przypadku zastosowane materiały kruszeją, parcieją lub zostają uszkodzone mechanicznie (np. podczas nieostrożnej naprawy innych podzespołów) tracąc przy tym swoje nominalne parametry. Do kabiny samochodu zaczynają wtedy docierać dźwięki o niezdrowym natężeniu.
Oczywiście silnik to nie jedyne źródło hałasu, ale wszystkie inne jego przyczyny da się wyeliminować poprzez naprawy mechaniczne (np. wymiana huczących łożysk) lub zmianę ogumienia na lepsze. Jak zatem poradzić sobie z głośną pracą silnika – założywszy, że jest on mechanicznie sprawny – i zadbać o odpowiednie wygłuszenie auta?
Eliminowanie hałasu dobiegającego spod maski samochodu nie jest – wbrew temu, co mogłoby się wydawać – ani przesadnie drogie, ani trudne. W okolicach silnika instaluje się lekkie maty wygłuszające i pianki izolujące zapewniające lepsze wygłuszenie pojazdu. Dzięki takim rozwiązaniom hałas może zostać zredukowany nawet o połowę i jest to całkowicie bezpieczne. Maty atestowane są niepalne i odporne na różnice temperatur. Zatem kierowcy chcący zwiększyć komfort podróżowania, powinni rozważyć inwestycję w postaci instalacji dodatkowej izolacji akustycznej silnika!