Jak dbać o prawidłowy rozwój małego dziecka?

Pierwsze lata życia to czas dynamicznego rozwoju. Dla rodziców to szansa na wpajanie zdrowych zasad i wspieranie nauki nowych umiejętności. Jak dbać o prawidłowy rozwój małego dziecka?

Z dala od ekranów

Współczesne życie zdominowały ekrany. Wszyscy wpatrują się w wyświetlacze telefonów. Każdy ma w domu duży telewizor. Badania potwierdziły ich negatywny wpływ na dzieci. I nie chodzi tu tylko o wzrok. Okazuje się, że zbyt szybkie dopuszczenie dziecka do oglądania telewizji opóźnia u niego rozwój mowy. 

Trzeba znaleźć jak najwięcej ciekawych sposobów na spędzanie czasu. Warto przypomnieć sobie o tak lubianym przez dzieci kolorowaniu. Tutaj można znaleźć wyjątkowe kolorowanki: https://ipicasso.pl/malowanie-po-numerach/kolorowanki-antystresowe/ To zabawa na długie godziny. Odpręża, rozwija zmysł estetyczny, wspomaga koordynację ręka – oko. I jest świetna nie tylko dla dzieci. 

Dla najmłodszych sprawdzą się proste kształty do kolorowania. Wiele szablonów można wydrukować samemu. Sowy do kolorowania czy inne zwierzątka, kwiaty, proste krajobrazy – to idealne ćwiczenie dla każdego dziecka i początek przygody ze sztuką.

Jak najwięcej ruchu

Ruch – to jest to, czego rozwijający się organizm potrzebuje najbardziej. Warto pozwolić dziecku, nawet zanim zacznie chodzić, poruszać się swobodnie po całym mieszkaniu. Nawet na podłodze, czy dywanie. Kiedy podrośnie powinno mieć możliwość biegać, jeździć na rowerku, skakać na skakance – co tylko lubi. Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, poprawia kondycję, zapewnia zdrowy rozwój i jest najlepszą rozrywką.

 

Rozpowszechnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 16 =