Zakup mieszkania od dewelopera staje się coraz bardziej powszechnych zjawiskiem w Polsce – klienci coraz chętniej i odważniej decydują się właśnie na taką formę kupna. Pamiętajmy jednak, iż mimo tego że biura deweloperskie charakteryzują się całkiem sporym bezpieczeństwem zakupu mieszkania, to do działania podchodzić warto z dużą dozą ostrożności. Zapewni nam to nie tylko zminimalizowanie stresu, ale i zwiększy finansowe bezpieczeństwo.
Spotykając się z deweloperem zaczynamy od wyboru lokalizacji. Biuro zobowiązane jest do przedstawienia nam tak zwanego prospektu informacyjnego, w którym zawarte będą wszelkie dane na temat najbliższych inwestycji w okolicy wybranej przez nas. Zaliczyć do nich można budowę dróg, torów kolejowych czy innych środków które stanowić mogą o wzroście lub obniżeniu się jakości życia (sprawdź np.: Wrocław nowe mieszkania). Następnie deweloper po określeniu danej lokalizacji przedstawia nam parę mieszkań w okolicy przedstawiających sobą czynniki dla nas ważne, które określiliśmy wcześniej. Po tym zdecydować się możemy na ich osobiste odwiedzenie i sprawdzenie ich faktycznego stanu – warto w tym momencie zwrócić uwagę na realną powierzchnię lokalu oraz rozstawienie okien i drzwi i porównanie z projektem. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości to deweloper powinien dać nam dostęp do dokumentów takich jak: pozwolenie na budowę, sprawozdania finansowe firmy, ogólny projekt nieruchomości czy księgi wieczystej.
Kiedy zdecydujemy się na dane mieszkanie pozostaje nam jedynie negocjowanie oraz podpisanie umowy – pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na stan umowy deweloperskiej. Przed dokonaniem transakcji wymagane jest od dewelopera, aby ten dostarczył nam jej oficjalny wzór wraz z załączonym prospektem informacyjnym. Umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego, a koszta dzielone są pomiędzy dewelopera a kupującego.