Yerba mate – jak wpływa na nasz organizm?

Yerba mate – jak wpływa na nasz organizm?
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Yerba mate jest wytwarzana z liści drzewa Ilex paraguariensis, które pochodzi z Ameryki Południowej. Yerba mate jest od wieków spożywana w Argentynie i Paragwaju, gdzie jest znana jako „napój przyjaźni” i tradycyjnie pije się ją podczas spotkań towarzyskich.

Yerba mate zawiera kofeinę, ale nie jest tak mocna jak kawa czy herbata. Zawiera około połowy kofeiny zawartej w zielonej herbacie lub jedną trzecią kofeiny zawartej w kawie. Tak jak w przypadku innych napojów zawierających kofeinę, yerba mate może powodować skutki uboczne, takie jak trema i bezsenność, jeśli wypijesz zbyt dużo za szybko.

Jakie ma właściwości?

Yerba mate zawiera szereg przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych, w tym witaminy A, C, B1, B2, B3 i B6, a także minerały takie jak żelazo, potas i cynk. Te składniki odżywcze są ważne dla utrzymania zdrowego układu odpornościowego i zapobiegania chorobom.

Yerba mate zawiera również kofeinę, która może pomóc zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć czujność. Zawartość kofeiny w yerba mate jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi napojami kofeinowymi, takimi jak kawa czy czarna herbata. 

Badania wykazały, że yerba mate może obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi przy regularnym spożywaniu przez dłuższy czas. Efekty te zostały przypisane obecności saponin w liściach yerba mate, które działają jako przeciwutleniacze w organizmie. Saponiny są znane z właściwości przeciwzapalnych i mogą pomóc zmniejszyć ból stawów związany z zapaleniem stawów.

Właściwości antyoksydacyjne yerba mate sprawiają, że jest ona również przydatna do poprawy wydajności fizycznej podczas długotrwałych ćwiczeń, ponieważ chronią mięśnie przed stresem oksydacyjnym.

Jeśli chcesz zacząć ją stosować, to sprawdź stronę: https://ellatinoshop.com/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co poprawi bezpieczeństwo jazdy na rowerze?
Co poprawi bezpieczeństwo jazdy na rowerze?
Dla wielu osób jazda na rowerze to idealny sposób na rekreację, dla innych zaś jest to podstawowy środek transportu, który […]
Ostatnie wpisy