Węzeł cieplny w budynku – za co odpowiada?

Węzeł cieplny w budynku – za co odpowiada?
podwazaj-autorytety
Ogród i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Węzeł cieplny (lub strefa) budynku to obszar, w którym wytwarzane jest ciepło, a następnie wykorzystywane. Węzeł cieplny najczęściej znajduje się w pobliżu kotłowni, ale może być umieszczony również na zewnątrz. Węzeł cieplny jest ważny, ponieważ pozwala na bardziej efektywną pracę budynku. Jest to miejsce, w którym zbiegają się wszystkie kanały i rury i gdzie dzieje się najwięcej.

Co wchodzi w jego skład?

– Wyłącznik główny. Urządzenie to chroni resztę instalacji elektrycznej przed przeciążeniami i zwarciami.

– Panel dystrybucji zasilania (PDP). Urządzenie to rozdziela zasilanie do wszystkich pozostałych urządzeń w systemie PDP budynku. Wykrywa również usterki w głównym wyłączniku i w razie potrzeby odcina zasilanie całego systemu.

– Kocioł centralnego ogrzewania. Urządzenie to dostarcza gorącą wodę do wykorzystania przez wszystkie systemy w węźle cieplnym budynku, w tym grzejniki, systemy ogrzewania podłogowego oraz zbiorniki ciepłej wody użytkowej. Kocioł centralnego ogrzewania znajduje się zazwyczaj w pobliżu głównych drzwi wejściowych do domu na ścianie zewnętrznej lub wewnątrz wnęki ściany zewnętrznej z izolacją wokół niego, aby utrzymać ciepło podczas zimnych miesięcy pogodowych, kiedy nie jest używany dużo, jeśli w ogóle!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak stworzyć wymarzony plac zabaw dla swoich pociech?
Jak stworzyć wymarzony plac zabaw dla swoich pociech?
Dzieci kochają ruch, więc warto zapewnić im odpowiednie miejsce do zabawy. Takim miejscem może być plac zabaw, zbudowany na podwórku […]
Ostatnie wpisy