Współcześnie wiele osób ma różne problemy ze wzrokiem, które w dużej mierze wynikają z powszechnego dostępu do laptopów, telewizorów czy smartfonów. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do gabinetu okulistycznego w celu zdiagnozowania wady i podjęcia odpowiedniego leczenia. Tego typu miejsca są wyposażone w nowoczesny, często bardzo zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiający szybkie i skuteczne badanie oraz wykonywanie wszelkich zabiegów. Przykładem jest choćby lampa szczelinowa, refraktometr czy pachymetr.
Podstawowym urządzeniem w gabinetach jest tzw. unit okulistyczny, czyli kompleksowe stanowisko przeznaczone do diagnostyki wzroku. Składa się ono zazwyczaj z obrotowego fotela, specjalnego ramienia, pojemnej szuflady i pulpitu z funkcją regulacji. Oprócz tego elementarnym akcesorium jest tablica Snellena, którą wykorzystuje się w trakcie weryfikowania dalekowzroczności. Niezbędny jest też oftalmoskop, czyli podręczne narzędzie znajdujące się w kieszeni każdego specjalisty, służące do badania dna oka (tzw. wziernikowanie). Inne popularne sprzęty to m.in.:
– refraktometr komputerowy – stosowany do diagnozowania podstawowych problemów z widzeniem; bez jego użycia nie jest możliwe dobranie właściwych szkieł korekcyjnych do okularów
– parymetr – nazywany ultrasonografem, a wykorzystywany w celu badania grubości rogówki
– tonometr – do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego w sposób bezdotykowy, a co najważniejsze całkowicie bezbolesny
– tomograf – do skanowania siatkówki
– laser YAG – do leczenia jaskry
– angiograf fluorescencyjny – do badania unaczynienia oka
– biometr optyczny – do diagnozowania zaćmy
– wielofunkcyjna szlifierka – do nadawania odpowiedniego kształtu soczewkom i tworzenia w nich rowków oraz wyżłobień