Rusztowanie – przepisy kontra praktyka

Rusztowanie – przepisy kontra praktyka
podwazaj-autorytety
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rusztowania są nieodłącznym elementem każdej większej budowy. Dzięki nim możliwa jest praca na zewnątrz budynków, poza zasięgiem rąk stojącego człowieka. W związku z tym, że pracownicy przebywający na rusztowaniach, wykonują pracę na wysokościach, w celu zapewniania bezpieczeństwa sobie i otoczeniu muszą przestrzegać wiele przepisów BHP. Zasady bezpiecznej pracy na rusztowaniach zostały określone przepisami. Niestety, często zdarza się tak, że teoria nie idzie w parze z praktyką.

Wśród najczęściej spotykanych błędów przy stawianiu rusztowań (sprawdź: rusztowanie baumann) jest ich montowanie przez osoby do tego nieuprawnione. W przypadku katastrofy budowlanej odpowiedzialność za to ponosi kierownik budowy, który odebrał konstrukcje. W celu oszczędności materiałów oraz czasu, bardzo często stosuje się niewłaściwą ilość kotew mocujących rusztowanie do budynku. Nieodpowiednia liczba kotew będzie miała znaczenie w przypadku silnych podmuchów wiatru i może doprowadzić do zawalenia konstrukcji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku montażu siatek na rusztowanie. Siatki te zakłada się w celu zabezpieczenia otoczenia przed upadkiem przedmiotów z wysokości. Po ich założeniu rusztowanie staje się bardziej podatne na podmuchy wiatru, dlatego wymaga wbicia dodatkowych punktów mocujących. Osoby stawiające rusztowania często o tym zapominają narażając siebie i otoczenie. Częstym niedociągnięciem jest także brak balustrad na rusztowaniach uniemożliwiających wypadnięcie oraz desek krawężnikowych. Balustrady jeśli nawet się pojawiają, to często mają charakter prowizoryczny. Prowizorka to zresztą nieodłączny element niemal każdego rusztowania. Wszelkie napotkane problemy rozwiązuje się właśnie za pomocą prowizorycznych rozwiązań, które chociaż często są skuteczne to mogą być niebezpieczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Makijaż permanentny – Kompletny przewodnik po zabiegu
Makijaż permanentny – Kompletny przewodnik po zabiegu
Makijaż permanentny oczu to świetny sposób na stworzenie ładnego wyglądu oczu, który utrzymuje się przez cały dzień. Jest to również […]
Ostatnie wpisy