Smakosze szlachetnego trunku, jakim jest wino, wiedzą, że różnorodność jego rodzajów nie ogranicza się do napoju białego i czerwonego. Chociaż już w tych dwóch kategoriach znajduje się mnóstwo odmian, które różnią się słodkością i nutami aromatycznymi, warto zwrócić uwagę na mniej znane wersje kolorystyczne i jakościowe. Na przykład wina różowe wytwarzane są z tych samych odmian winogron, co czerwone, jednak różnią się od nich procesem produkcji – krótki proces maceracji sprawia, że nie nabierają głębokiej barwy i nadają się do serwowania z lżejszymi potrawami, podobnie jak biała wersja trunku.
Powstaje ona z winogron białych, których w ogóle nie poddaje się maceracji, a produkt końcowy jest lżejszy i bardziej orzeźwiający niż wino czerwone. Podział jakościowy obejmuje napoje stołowe, regionalne i apelacyjne, z których najwięcej szczegółowych kryteriów muszą spełniać te ostatnie, a najmniej – stołowe.
Przeciętny konsument kupujący wino może nie zwrócić uwagi na to, z jakiego regionu wywodzi się dany alkohol, jednak ci bardziej zainteresowani lubią porównywać ze sobą części świata, które słyną z winiarstwa. Niektóre szczepy winogron można uprawiać wszędzie, lecz wiele z nich ma ściśle określone wymagania gruntowe lub klimatyczne. Naprawdę wyjątkowych win można spróbować podróżując – chociaż w sklepach znajdziemy sprowadzane z kraju produkcji słodkie wina hiszpańskie, węgierskie lub gruzińskie, podczas zwiedzania nowego kraju warto odwiedzić regionalną restaurację, w której spróbujemy napojów uwielbianych przez samych mieszkańców.