Rodzaje kleju i zastosowanie w poligrafii

Rodzaje kleju i zastosowanie w poligrafii
podwazaj-autorytety
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W szeroko rozumianej branży poligraficznej (agencje reklamowe, drukarnie itp.) odbywa się bardzo wiele procesów wymagających zastosowania odpowiednich preparatów chemicznych. Jednymi z najważniejszych są specjalne kleje, które służą przede wszystkim do skutecznego łączenia materiałów papierowych, skórzanych, drewnianych, foliowych, tkaninowych czy tekturowych. Obecnie najbardziej popularne są w szczególności kleje termotopliwe oraz dyspersyjne. Posiada je w swojej bogatej ofercie choćby ta konkretna firma z Tarnowa Podgórnego: http://www.violetta-grafik.pl.

Gwarancja wysokiej trwałości obiektu finalnego

Od dawna na rynku poligraficznym najczęściej wykorzystywane są kleje termopotliwe, czyli przeznaczone do zastosowania na gorąco. Produkuje się je na bazie żywic naturalnych albo syntetycznych oraz octanu etylenowo-winylowego (bez dodatku sztucznych rozpuszczalników), dzięki czemu pod wpływem ciepła zmieniają swój stan ze stałego na ciekły. Zyskują w ten sposób optymalną zwilżalność i lepkość, co pozwala bez przeszkód nakładać je na rozmaite powierzchnie. Ich kluczowe zalety to ponadprzeciętna odporność na utlenianie, ekspresowe stygnięcie, a także duża uniwersalność. Tego rodzaju produktów używa się powszechnie m.in. przy łączeniu bezszyciowym książek, czasopism, folderów i innych materiałów z tej kategorii. W poligrafii niezwykle ważną rolę odgrywają ponadto kleje dyspersyjne, posiadające w składzie głównie polioctan winylu. Wyróżniają się one maksymalną jakością wiązania, wyjątkowo łatwym wchłanianiem, wysoką wytrzymałością spoiny oraz zaskakująco dobrym przyleganiem do podłoża. Działają na takiej zasadzie, że najpierw zawarta w nich woda wsiąka w konkretny materiał, a następnie stosunkowo szybko odparowuje. Produkty dyspersyjne sprawdzają się najlepiej przy klejeniu opraw książkowych i foliowaniu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o klejach glutenowych pochodzenia zwierzęcego, wytwarzanych zazwyczaj ze skór i kości. Są one dedykowane zwłaszcza efektywnemu łączeniu papieru, tektury oraz kartonu.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobrej jakości części samochodowe – skąd je pozyskać?
Dobrej jakości części samochodowe – skąd je pozyskać?
Części naszego samochodu poddawane są niemal nieustannej eksploatacji. Z tego powodu co jakiś czas może dochodzić do usterek, oznaczających konieczność […]
Ostatnie wpisy