Pokrycie dachowe z łupka naturalnego – czy to dobry pomysł?

Pokrycie dachowe z łupka naturalnego – czy to dobry pomysł?
podwazaj-autorytety
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pokrycia dachowe wykonuje się z różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczymy łupek dachowy, czyli niewielkie płytki stworzone z naturalnych skał osadowych. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? 

Czym jest łupek?

Łupkiem nazywamy naturalny materiał zaliczany do skał osadowych powstałych około 350-400 mln lat temu. Materiał po wydobyciu przycinany jest na kształt płytek – dachówek lub płytek elewacyjnych. Łupek zwykle ma kolor szary lub grafitowy. Czasem można spotkać rodzaje w odcieniach brązu lub zieleni. Łupek wykorzystuje się do tworzenia pokryć dachowych oraz wykańczania elewacji. Niektórzy stosują go również na podłogi. 

Zalety i wady łupka dachowego

Łupek dachowy przede wszystkim ceni się za nieprzeciętną wytrzymałość. Dach z łupka jest odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nie kruszy się, nie pochłania wilgoci i nie pęcznieje. Nie zmienia swoich cech i właściwości technicznych pod wpływem skrajnie wysokich i niskich temperatur. Nawet po wielu latach wygląda tak samo dobrze – nie jest wyblakły, odbarwiony czy mniej wytrzymały. Szacuje się, że pokrycie dachowe z łupka może przetrwać nawet 300 lat.

Łupek to materiał ekologiczny. Nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

Nie można zapomnieć o jego atrakcyjnym wyglądzie. Prezentuje się estetycznie i elegancko. Świetnie komponuje się niemal z każdym rodzajem i kolorem elewacji. 

Czy ma jakieś wady? Jest dość ciężki i wymaga solidnej podkonstrukcji. Jego wykorzystanie trzeba zaplanować już na etapie projektowania budynku. 

Gdzie kupić łupek dachowy?

Aby mieć pewność doskonałej jakości produktu, warto wybrać ten pochodzący od renomowanego dostawcy. Jednym z nich jest SSQ Group, czyli firma, która zajmuje się dostarczaniem naturalnego łupka od 1980 roku. Jej propozycją jest surowiec pochodzący z najlepszych kopalni – Riverstone, Del Carmen czy Domiz. Łupek dachowy od SSQ Group to doskonała jakość i niezawodność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dźwig budowlany – jak bardzo wpływa na efektywność pracy?
Dźwig budowlany – jak bardzo wpływa na efektywność pracy?
Dźwig budowlany to jedno z kluczowych rozwiązań w branży budowlanej. Znalazł on zastosowanie w każdym kraju i na każdym kontynencie. […]
Ostatnie wpisy