Podstawowe wyróżniki stylu skandynawskiego

Podstawowe wyróżniki stylu skandynawskiego
podwazaj-autorytety
Ogród i dom
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl skandynawski jeszcze nie tak dawno był całkowitą nowością w trendach aranżacyjnych. Obecnie na stałe zagościł w polskich domach oraz mieszkaniach. Jego zwolennicy cenią sobie ujmującą prostotę, funkcjonalność oraz harmonię. Czym w zasadzie charakteryzuje się styl skandynawski?

Jasne odcienie jako fundament stylu skandynawskiego

Nie podlega wątpliwości, że sztandarowym wyróżnikiem tego stylu są zdecydowanie jasne barwy. Mowa tu nie tylko o bieli czy szarościach, ale także naturalnych kolorach ziemi. Stonowane kompozycje z reguły uzupełniają elementy wykonane z naturalnego drewna, najczęściej w tych jaśniejszych tonach. Nie jest jednak tak, że wnętrza w stylu skandynawskim opierają się jedynie na tych barwach. Bardzo częstą praktyką stało się umieszczanie jednego ekstrawaganckiego elementu, np. turkusowej kanapy, dla ożywienia aranżacji. Warto także wspomnieć o komodach w stylu skandynawskim, które mimo prostej formy potrafią skutecznie przykuć wzrok, dzięki umieszczonym na nich dekoracjom.

Jak już zostało wspomniane, to właśnie drewno najczęściej dominuje w tego typu wnętrzach. Nie chodzi tu jedynie o podłogę, ale także o meble i drobne dekoracje. Nie mniej istotne są same tkaniny obiciowe sof bądź krzeseł. W tym przypadku również najczęściej wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak bawełna, len lub juta. 

Nie należy zapominać o dekoracjach, które w stylu skandynawskim odgrywają niemal kluczową rolę. Ich zadaniem jest ożywienie i nadanie charakteru surowym, stonowanym wnętrzom. Mimo że ich design oraz materiały nie odbiegają od ogólnych zasad, zdecydowanie przykuwają uwagę. Najczęściej stosuje się wyraziste wzory geometryczne, niekonwencjonalne bryły oraz kontrastowe kolory. Styl skandynawski to idealna propozycja dla osób, które cenią sobie minimalizm w połączeniu z nutą ekstrawagancji. Z pozoru stonowane wnętrza w gruncie rzeczy mają w sobie niepowtarzalny charakter. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak samemu można odtworzyć dzieła znanych malarzy?
Jak samemu można odtworzyć dzieła znanych malarzy?
Talent plastyczny to prawdziwe wyróżnienie – niestety większość ludzi posiada jednak standardowe umiejętności w tej kwestii, co przekłada się na […]
Ostatnie wpisy