Ogrzewanie domu pelletem – czy warto?

Ogrzewanie domu pelletem – czy warto?
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pellet to obecnie jeden z najchętniej wybieranych materiałów opałowych do ogrzewania domów jednorodzinnych w okresie jesiennym i zimowym. Wytwarza się go zazwyczaj z trocin drzewnych oraz innych odpadów typowo tartacznych, a nieco rzadziej ze słomy czy rolniczych produktów ubocznych. Ceniony jest przede wszystkim za stosunkowo niską cenę, a także ekologiczny charakter. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości pellet Chocianów to miasto, gdzie działa firma posiadająca go w swoim asortymencie.

Spore oszczędności finansowe w skali roku

Ogrzewanie pomieszczeń domowych pelletem jest korzystne m.in. dlatego, że emituje on do atmosfery ziemskiej jedynie nieznaczne ilości szkodliwych substancji w trakcie spalania (zwłaszcza tlenku węgla i siarki). Pod tym względem przewyższa ekogroszek, który również uznawany jest powszechnie za materiał opałowy przyjazny dla środowiska naturalnego. Duże znaczenie ma ponadto fakt, że pellet drzewny pozostawia po sobie zaskakująco niewiele popiołu (około 5 kg na tonę) i jest wyjątkowo łatwy zarówno w transportowaniu, jak i przechowywaniu. Kolejny istotny atut to z pewnością w pełni satysfakcjonująca wartość kaloryczna, wynosząca 18-19 MJ/kg. Przekłada się ona bezpośrednio na optymalną wydajność cieplną. Przyjmuje się, że do skutecznego ogrzania standardowego domu o powierzchni użytkowej 100-120 m2 w zupełności wystarczą trzy tony pelletu rocznie. Oczywiście warunkiem jest prawidłowo wykonana izolacja termiczna ścian i innych przegród budynku. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o atrakcyjnej cenie omawianego paliwa. W większości hurtowni i sklepów wielkopowierzchniowych za jego tonę zapłacimy między 750 a 900 zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kilka ciekawostek o obróbce drewna
Kilka ciekawostek o obróbce drewna
Drewno nie jest współcześnie podstawowym materiałem, z którego korzysta przemysł. Wraz ze spadkiem jego wykorzystania i wprowadzeniem nowych metod obróbki […]
Ostatnie wpisy