Jakie są prawa i obowiązki pracownika?

Jakie są prawa i obowiązki pracownika?
podwazaj-autorytety
Pieniądze i biznes
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Prawo pracy to zbiór norm prawnych, które mają chronić pracowników przed nadużyciami w miejscu pracy. Ma ono na celu zapewnienie, że pracownicy są traktowani sprawiedliwie, otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę i nie spotykają się z dyskryminacją ze strony pracodawców. Prawo pracy jest uchwalane na poziomie krajowym.

Prawa pracownika

Jako pracownik, masz pewne prawa wynikające z kodeksu pracy. Należą do nich:

Prawo do otrzymania wynagrodzenia za swoją pracę

Kodeks pracy wymaga od pracodawców płacenia pracownikom za wszystkie przepracowane godziny oraz za nadgodziny, jeśli zdarzy się taka konieczność. Stawka, jaką powinien wypłacić pracodawca określona jest w zawartej między stronami umowie. Jeśli w danym okresie pracodawca nie wypłaca należnego wynagrodzenia, pracownik może zgłosić tę sprawę do sądu. Warto jednak wcześniej udać się po poradę do doświadczonego radcy prawnego takiego jak https://www.januszewski-kancelariaprawna.com/prawnik-prawo-pracy-warszawa i poznać wszystkie prawa przysługujące Ci jako pracownikowi.

Prawo do prywatności w miejscu pracy

Pracodawcy nie mogą naruszać Twojej prywatności poprzez monitorowanie Twojego zachowania lub wymaganie poddania się inwazyjnym przeszukaniom bez uzasadnionego powodu związanego z wykonywaniem pracy lub względami bezpieczeństwa. Nie mogą również czytać prywatnych wiadomości wysyłanych na portalach społecznościowych lub przeglądać prywatnych stron internetowych podczas pracy, chyba że mają ku temu uzasadniony powód biznesowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie oprogramowanie jest potrzebne do działania różnego rodzaju maszyn i robotów?
Jakie oprogramowanie jest potrzebne do działania różnego rodzaju maszyn i robotów?
W dzisiejszych czasach produkcja dóbr prowadzona jest na masową skalę. Co ciekawe, wcale nie podejmują się jej niezliczone zastępy pracowników […]
Ostatnie wpisy