Jak znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób szuka sposobu na obniżenie rachunków za prąd. Jednym z nich jest montaż nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej. Ta technologia cieszy się w Polsce rosnącą popularnością, a korzystanie z niej pozwala uzyskiwać darmowy prąd przez cały rok.

Panele fotowoltaiczne i istota ich działania

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw krzemowych połączonych w moduły. Ogniwa wykazują zdolność do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony przez panele prąd stały, zanim będzie mógł zasilić domowe urządzenia elektryczne, musi zostać zamieniony na prąd zmienny. Do tego celu wykorzystuje się falowniki, nazywane również inwerterami. Stanowią one niezbędny element każdej instalacji. Jeżeli kogoś interesuje fotowoltaika GOMAR w Radomiu to firma, w której można uzyskać szczegółowe informacje na temat tej technologii.

Darmowy prąd przez cały rok

W czasie słonecznych dni instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd, który zasila urządzenia elektryczne znajdujące się w domu. Latem, gdy słońce dłużej operuje na niebie, pojawia się nadwyżka energii elektrycznej. Trafia ona bezpośrednio do sieci, a jej 80% może zostać wykorzystane zimą, gdy ilość prądu wytworzonego przez panele nie jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeb domowników. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie darmowego prądu przez cały rok. Możliwość uzyskania dotacji i odpisu od podatku sprawia, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną spłaca się po około 5-6 latach. Żywotność nowoczesnych paneli szacuje się na minimum 25 lat.

Rozpowszechnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 2 =