Jak rozwiązać kwestie prawne nabywanej nieruchomości?

Z zakupem mieszkania lub innej nieruchomości wiąże się szereg obowiązków i kwestii, które wymagają szczególnej uwagi. Z tego też powodu przed podjęciem jakichkolwiek czynności, musimy się do nich dobrze przygotować. Jak zatem rozwiązać kwestie prawne związane z nabywaną nieruchomością? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak się przygotować do zakupu mieszkania?

Kiedy znajdziemy już naszą wymarzoną nieruchomość, niezależnie czy jest to mieszkanie, czy dom, koniecznie musimy sprawdzić jego stan prawny. Zachowując pewne procedury, możemy sprawić, że cała transakcja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Warto zatem dowiedzieć się, m.in. jaki jest rodzaj własności oraz jak wygląda kwestia praw do gruntu. Zakupiona nieruchomość może być umiejscowiona na gruncie w użytkowaniu wieczystym lub na działce własnościowej. Aby to określić, musimy wiedzieć, jakie jest usytuowanie działek. W ustaleniu tych kwestii warto skorzystać z usług, takich jak geodezja Rzeszów jest natomiast miastem, gdzie znajdziemy wielu fachowców w tej dziedzinie.

Kolejną sprawą, co do której należy mieć pewność, to fakt, czy wszyscy mieszkańcy nieruchomości zostali z niej wymeldowani. W tym celu można poprosić o zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów. Warto wiedzieć, iż według polskiego prawa, jeśli dana osoba posiada meldunek pod konkretnym adresem, ma całkowite prawo przebywania w tym miejscu. Należy zatem zadbać o to już na samym początku, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Kolejną kwestią, której nie możemy zaniedbać, to sprawdzenie, czy obecny właściciel nie zalega z opłatami. Dobrze jest także sprawdzić księgę wieczystą i upewnić się, czy jest ona wolna od obciążeń.

Rozpowszechnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × cztery =