Jak prawidłowo wykonać fundamenty pod nowy dom?

Jak prawidłowo wykonać fundamenty pod nowy dom?
podwazaj-autorytety
Rynek budowlany
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fundament jest podstawą każdego budynku i elementem narażonym na największe obciążenia. Aby spełniał on swoją funkcję musi być właściwie zaplanowany oraz wykonany. Trzeba wiedzieć, że nawet decydując się na budowę domu z gotowego projektu, fundamenty zawsze muszą być zaplanowane indywidualnie, ponieważ oprócz wielkości budynku, technologii budowy oraz użytych materiałów, bardzo istotny jest także rodzaj gruntu, na którym będzie on budowany. Sposób stawiania fundamentów zależy bowiem od tego, jak stabilne i nośne jest podłoże.

Sposoby na budowę fundamentów

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej buduje się fundamenty składające się z dwóch elementów: ław oraz ścian fundamentowych. Pierwszym krokiem do wykonania fundamentów jest dokładne wytyczenie budynku. Pozwala to na wyznaczenie miejsc, w których będą one umiejscowione. Kolejnym etapem jest wykonanie wykopów. Można je wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Rozmiar wykopów musi odpowiadać wymiarom ław fundamentowych. Jego krawędzie powinny schodzić w dół pod pewnym kątem, co zabezpieczy przed osypywaniem się ziemi do dna wykopu. Na dnie oraz bokach wykopu warto umieścić folię hydroizolacyjną. Uchroni ona ławy przed bezpośrednim działaniem wilgoci. Kolejnym etapem jest zamontowanie zbrojeń, które zabezpieczą je przed odkształceniami. Zazwyczaj składają się one z czterech prętów głównych oraz mniejszych prętów łączących. Zbrojenie musi być dobrze dopasowane do charakterystyki budynku. Tak przygotowany wykop należy zalać mieszanką betonową, którą trzeba zagęścić za pomocą specjalnego wibratora. Dzięki niemu z powierzchni wylanego betonu usuwa się także pęcherzyki powietrza. Następnie cały fundament należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W zależności od temperatury powietrza proces ten może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu dni. Bardzo ważne jest regularne podlewania ich wodą. Na rynku działają firmy, które zajmują się kompleksowym wykonywaniem fundamentów, a jedną z nich można znaleźć na stronie https://www.felmax.com.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto się zdecydować na zakup zmywarki?
Dlaczego warto się zdecydować na zakup zmywarki?
Zmywarka to jedno z najpopularniejszych urządzeń w domu. To wielka oszczędność czasu, a także pomaga oszczędzać wodę i energię elektryczną. […]
Ostatnie wpisy