Jak prawidłowo oznakować w firmie wyjścia ewakuacyjne?

Jak prawidłowo oznakować w firmie wyjścia ewakuacyjne?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do obowiązków właściciela firmy, należy zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. W tym celu konieczne jest między innymi zainstalowanie skutecznych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Chodzi tu zarówno o systemy pasywne, jak i aktywne urządzenia. Jeżeli chodzi o gaśnice sklep sprzedający produkty ppoż powinien mieć w swojej ofercie wiele różnych modeli. Nam pozostaje wybranie tych, które najlepiej sprawdza się w naszym zakładzie pracy. Niezbędna jest wiedza o rodzajach pożarów, z którymi możemy się spotkać oraz jaki typ gaśnicy najlepiej sobie z nimi poradzi. Oprócz tego należy zainwestować w hydranty wewnętrzny oraz klapy oddymiające. Przydatny jest również dźwiękowy system ostrzegawczy, który połączony jest z właściwymi czujnikami rozmieszczonymi na obszarze całego budynku. W momencie wykrycia pożaru nasi pracownicy będą wiedzieli, że należy rozpocząć ewakuację i wezwać straż pożarną. W zależności od intensywności płomieni i tego, jak szybko zostały one wykryte, istnieje szansa na zgaszenie ognia w zarodku. Tu z pomocą przychodzą nam przede wszystkim gaśnice oraz instalacje tryskaczowe.

 

Co jeszcze możemy zrobić, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa w pracy?

Żaden zakład pracy nie obejdzie się bez właściwego oznakowania bhp. Zastosowanie prawidłowych znaków ewakuacyjnych i przeciwpożarowych może być nieocenioną pomocą dla naszych pracowników. Oferują cenne wskazówki odnośnie do sposobu zachowywania się w groźnych sytuacjach, takich jak na przykład pożar. Dużą uwagę należy zwrócić na miejsca umieszczenia znaków oraz to, czy spełniają obowiązujące normy prawne. W tym przypadku chodzi o PN-EN ISO 7010:2012. Jeżeli dane znaki bhp są z nią zgodne, to mają charakter międzynarodowy. Szczególnie dużą uwagi należy poświęcić na właściwe rozlokowanie znaków oznaczających drogi ewakuacyjne. Te różnią się w zależności od konstrukcji obiektu. Zmusza to nas do rozplanowania indywidualnego oznakowania do każdej drogi. Konieczne jest uwzględnienie między innymi systemu oświetlenia, stopnia zagrożenia oraz liczbę osób znajdujących się zazwyczaj w danym budynku. Decydując się przytwierdzić znaki do ścian, należy je umieścić na wysokości minimum 1,5 metra od podłogi. Alternatywnie możemy wybrać modele zawieszane. Te powinny być na wysokości 2 m, aby zapewnić dobrą widoczność. Z tego powodu zazwyczaj montowane są niedaleko źródeł światła. Znaki bhp powinny również oznaczać miejsca, w których zostały umieszczone urządzenia przeciwpożarowe. Oprócz tego konieczne jest użycie poprawne oznakowania w przypadku zaworu gazu oraz wyłącznika prądu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Małe pomieszczenia – sposoby na zaoszczędzenie przestrzeni
Małe pomieszczenia – sposoby na zaoszczędzenie przestrzeni
Pomieszczenia takie jak schowki, garderoby lub niewielkie pokoje w mieszkaniach o niskim metrażu to miejsca, które niezwykle trudno zaaranżować w […]
Ostatnie wpisy