Większość kierowców stara się dbać o swoje samochody, ale często nie ma świadomości, jak ogromną rolę odgrywają w nich amortyzatory. Te niewielkie elementy w dużej mierze odpowiadają bowiem za komfort i bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym ich niewłaściwy dobór albo nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do powstania różnych awarii, co nierzadko kończy się kolizją lub wypadkiem drogowym. Każdy właściciel auta powinien zatem posiadać podstawową wiedzę na temat budowy i działania tych części. Oraz co istotne – nabywać je w sprawdzonych sklepach, takich jak https://autos.com.pl.
Amortyzatory to części, dzięki którym wszelkie nierówności czy drgania zostają wytłumione i nie są przenoszone bezpośrednio na kabinę pasażerską. Zapewniają odpowiednią przyczepność kół do nawierzchni, dzięki czemu mają wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Pamiętajmy jednak o tym, że nie są to elementy długowieczne, zwłaszcza w naszych realiach, gdzie drogi pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego powinny być wymieniane średnio co 60 000 km, a w niektórych modelach samochodów nawet częściej. Obecnie w większości aut montuje się głównie modele dwururowe, składające się z cylindra roboczego, tłoka oraz tłoczyska, zaworu dennego, prowadnicy, a także tzw. zbiornika wyrównawczego.
Działają one w dwóch etapach. Pierwszy polega na ściskaniu tłoczyska, co powoduje przepływ oleju przez kanaliki zaworów do przestrzeni znajdującej się nad tłokiem. Nadmiar cieczy jest następnie tłoczony przez zawór bezpośrednio do zbiornika wyrównawczego, a zaistniałe opory przepływu oleju skutkują tłumieniem w trakcie ściskania amortyzatora. Z kolei drugi etap opiera się na odbiciu, polegającym głównie na wyciąganiu tłoczyska ze wspomnianego cylindra. W ten sposób znacznie zwiększa się ciśnienie oleju, a ciecz tłumiąca z dużym trudem przedostaje się przez kanaliki. Olej zgromadzony w zbiorniku przepływa natomiast przez zawór denny i wyrównuje objętość tłoczyska, które wysuwa się z cylindra. Amortyzatory dwururowe posiada w swojej ofercie m.in. sklep motoryzacyjny w Opolu.