Śmierć bliskiej osoby to niezwykle ciężkie przeżycie dla każdego. Przygotowując pogrzeb trzeba pamiętać o zgromadzeniu kilku niezbędnych dokumentów, które będą potrzebne do jego przeprowadzenia. Warto przygotować sobie ich spis, co ułatwi ich zebranie w szybki i bezproblemowy sposób, aby uniknąć dodatkowego stresu.
Karta zgonu to dokument wystawiany przez lekarza orzekającego śmierć pacjenta. Jest ona niezbędna do uzyskania aktu zgonu. Jest to oficjalne pismo wystawiane przez Urząd Stanu Cywilnego , a jego zadaniem jest rejestracja śmierci. Bez niego niemożliwe jest dokonanie pochówku i otrzymanie zasiłku pogrzebowego. Musi ono zostać wydane do 3 dni po orzeczeniu zgonu. Niezbędne jest do tego przedstawienie urzędnikowi dokumentu potwierdzającego tożsamość zmarłego. Może być to dowód osobisty lub paszport.
Zakład pogrzebowy, który będzie zajmował się organizacją pochówku także wymaga dostarczenia kilku niezbędnych dokumentów, bez których nie byłoby to możliwe. Należy dostarczyć do niego kartę zgonu, aktu zgonu oraz dokument potwierdzający prawo do uzyskania zasiłku na jego organizację. Osoba, która zajmuje się jego organizacją musi udokumentować swój stopień pokrewieństwa ze zmarłym i przedstawić dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem. Na szczęście uzyskanie wszystkich tych dokumentów nie jest trudne i odbywa się natychmiastowo. Standardowo akt zgonu w Poznaniu i innych miastach w Polsce wydawany jest tego samego dnia, w którym nastąpiło złożenie wniosku.