Czym są instalacje odgromowe i jaki jest ich cel?

Czym są instalacje odgromowe i jaki jest ich cel?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy ochrony odgromowej mają za zadanie chronić ludzi i mienie przed potencjalnie katastrofalnymi skutkami uderzeń piorunów. Obejmują one systemy uziemienia oraz urządzenia przeciwprzepięciowe.

Systemy bezpieczeństwa

Instalacje odgromowe – https://el-fran.pl/instalacje-odgromowe/ zapewniają bezpieczną drogę odprowadzenia energii pioruna do ziemi, natomiast urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej służą do ochrony sprzętu elektronicznego przed uszkodzeniami spowodowanymi przez przepięcia w liniach zasilania elektrycznego. Systemy uziemienia pozwalają na bezpieczne odprowadzenie wszelkich pozostałych ładunków z konstrukcji budynku z powrotem do ziemi.

Skład instalacji odgromowych

Rekomendowane instalacje odgromowe składają się z dwóch głównych elementów:

Piorunochronu – to metalowa konstrukcja, która służy do przyciągania piorunów. Zapewnia ona ścieżkę o niskim oporze do ziemi dla ładunku elektrycznego wytwarzanego przez uderzenie pioruna. 

Przewodu uziemiającego –  łączy pręt odgromowy z prętem uziemiającym, który jest wbijany w ziemię na zewnątrz budynku lub konstrukcji. Pręty uziemiające są zwykle wykonane ze stali lub żelaza i umieszczane są na określonej głębokości w ziemi. Dzięki niemu każdy ładunek uwolniony z piorunochronu będzie bezpiecznie podróżował z powrotem w dół do powierzchni ziemi.

Natura jest nieprzewidywalna

Piorun jest częstym zjawiskiem podczas burz i może spowodować poważne szkody w naszych domach i życiu, jeśli uderzy zbyt blisko miejsca zamieszkania lub pracy. National Weather Service szacuje, że około 100 osób ginie każdego roku w wyniku uderzenia pioruna w samych Stanach Zjednoczonych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu stosuje się clean roomy i czego należy się wystrzegać przy ich zakładaniu?
W jakim celu stosuje się clean roomy i czego należy się wystrzegać przy ich zakładaniu?
Clean roomy lub też pomieszczenia czyste to obszary, które z definicji powinny być pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Warunki w nich panujące […]
Ostatnie wpisy