Czym jest stół wibracyjny?

Czym jest stół wibracyjny?
podwazaj-autorytety
Moto & Tech
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stoły wibracyjne stanowią bardzo wszechstronne urządzenie. W zależności od swojej konstrukcji i parametrów technicznych mogą być używane w różnych dziedzinach przemysłu. Ich podstawowym zadaniem jest formowanie lub zagęszczanie materiałów sypkich — zarówno mokrych, jak i suchych — w przygotowanych pojemnikach. Tego typu stoły są wyposażone w jeden lub więcej napędów bezwładnościowych, lub wibratorów w zależności od wymaganego rodzaju ruchu mechanicznego. Do najważniejszych parametrów należy wysokość, powierzchnia oraz sposób mocowania materiału na blacie. Ich dobór zależy od naszych wymagań i specyfiki realizowanego procesu. Takie stoły powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej malowanej. Jako podporę należy użyć stalowej konstrukcji posiadającej amortyzatory gumowe lub sprężyny. Możemy kupić gotowy stół od jednego z producentów lub zamówić model zrobiony zgodnie z naszymi instrukcjami. W zależności od naszych wymagań zakup tego urządzenia może wymagać od nas zainwestowania sporej ilości pieniędzy. Stoły wibracyjne mogą być przykładowo używane do zagęszczania mieszanki betonowej i tworzenia kostki brukowej. Za pomocą wibracji, z materiału zostają wyparte z niej pęcherzyki powietrza. Dzięki temu możemy uniknąć powstawania zbyt dużej ilości porów oraz tak zwanych raków — powierzchni niewypełnionych mieszanką betonową. Zbyt intensywne wibracje, mogą z kolei doprowadzić do rozdzielania się poszczególnych składników. Z tego powodu istotne jest właściwe dostosowanie tego procesu, jeśli zależy nam na wytrzymałości otrzymanego materiału. Po stworzeniu kostki brukowej za pośrednictwem stołu wibracyjnego możemy zbadać jej twardość, jeśli posiadamy również twardościomierz. Jego zastosowaniu pozwoli nam zweryfikować, czy dany materiał spełnia nasze wymagania.

Jak wybrać dobry stół wibracyjny?

Ważną rolę odgrywa blat i to, z jakiego materiału został wykonany. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać na przykład modele o wymiarach 500×700, 700×900, 900×1200, 1000×1500 lub 1000×2000 mm. Wszystko zależy od tego, jakie stoły producenci oferują na sprzedaż. Standardowa wysokości wynosi 600 mm. Optymalnym wyborem jest obramowany z trzech stron blaszany blat, który został dodatkowo użebrowany blachą. Podstawa stołu wibracyjnego powinna być solidnie zespawana i posiadać sprawne amortyzatory. Najważniejszym elementem jest jednak elektrowibrator. Jest to trójfazowy silnik indukcyjny, który posiada mimośrodkowo niewyważone masy na swoich czopach końcowych. Po uruchomieniu urządzenia, wirujące masy są odpowiedzialne za drganie całego wibratora. Następnie w ruch zostają wprawione elementy, do których został przymocowany — w tym przypadku chodzi o blat stołu wibracyjnego. Zanim wybierzemy tą części, należy określić pożądaną prędkość obrotową, siłę wymuszającą oraz rodzaj zasilania. Co więcej, musimy mieć na względzie rozmiary stołu oraz jego planowane obciążenie. Możliwe jest stosowanie jednocześnie dwóch elektrowibratorów. Warto rozważyć zakupienie do nich zabezpieczenia termicznego lub przekaźnika w połączeniu ze stycznikiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu stroju kąpielowego na basen?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu stroju kąpielowego na basen?
Dobrze dobrany strój kąpielowy to niezbędny element każdej wizyty na basenie. Nie może on krępować ruchów ani obcierać, ponieważ pływanie […]
Ostatnie wpisy