Czy języka obcego można nauczyć się w każdym wieku?

Czy języka obcego można nauczyć się w każdym wieku?
podwazaj-autorytety
Życie i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sprawne posługiwanie się językiem obcym stanowi niezwykle użyteczną umiejętność w dzisiejszych czasach. Płynne komunikowanie się z osobami innych narodowości umożliwia bowiem podróżowanie czy podejmowanie zatrudnienia w dowolnym miejscu na świecie. Stanowi to główną motywację do kształcenia się w zakresie nabywania umiejętności mówienia w języku obcym. Panuje przekonanie, że predysponowaną grupą do łatwiejszego przyswojenia nowego języka są dzieci, a osoby starsze mają z tym większe problemy.

Specyfika uczenia się przez dzieci

Niewątpliwą przewagą, jaką mają dzieci w nauce języków, jest plastyczny, chłonący wiedzę umysł. Zdobywanie wiedzy o otaczającym je świecie jest bowiem naturalną tendencją i dzięki temu są one w stanie przyswoić o wiele większy zakres materiału w krótkim czasie. Ma to swoje źródło w elastyczności organów mowy, które łatwiej przystosowują się do wypowiadania nowych dźwięków, niż u dorosłych. Najlepsze efekty przynoszą więc ćwiczenia językowe przeprowadzane u dzieci

Nauka u dorosłych

Kursy językowe dla seniorów i dorosłych charakteryzują się innymi prawidłowościami. Osoby dorosłe mają już w pełni ukształtowane umysły, co przejawia się w zdecydowanie bardziej rozwiniętych możliwościach poznawczych i świadomym uczeniu się. Motywację do nauki języka u seniorów stanowi wewnętrzna chęć odnalezienia się w obcojęzycznym środowisku, podczas podróży czy poszukiwania pracy.

Wbrew powszechnej opinii, z wiekiem nie pogarsza się zdolność nauki języków. Jest to jednak proces przebiegający w odmienny sposób, niż u dzieci. Dorośli przyswajają materiał dzięki wierze w swoje możliwości, korzystaniu z życiowego doświadczenia, np. metod uczenia się, wypracowanym w przeszłości.

Kursy językowe online jako forma nauka języków to dobry sposób na kształtowanie młodego umysłu dzieci, jak również przeciwdziałaniu starczej demencji. Wiek ucznia nie jest ograniczeniem w tym zakresie oraz nie wpływa na zdolności opanowywania materiału. Różnice między osobami w różnym wieku wynikają ze stopnia rozwoju umysłu, jednakże każda z grup wiekowych jest w stanie nauczyć się nowego języka i posługiwać się nim bez przeszkód.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały można grawerować?
Jakie materiały można grawerować?
Grawerowanie to coraz częściej wykorzystywana metoda zdobień rozmaitych materiałów. Biżuteria, breloki, lustra, numerki do szatni; to tylko niewielka garstka przykładów […]
Ostatnie wpisy