Badania nieniszczące (NDT) to grupa technik stosowanych do oceny integralności materiału, komponentu lub systemu bez jego uszkodzenia. Badania nieniszczące mogą być wykonywane na różnych materiałach, w tym metalach i kompozytach np. w budownictwie.
Badania nieniszczące mogą być stosowane na wszystkich etapach cyklu życia produktu: projektowania, produkcji i serwisowania. Można je wykorzystać w procesie kontroli, konserwacji i naprawy. Badania nieniszczące pozwalają określić, czy dany produkt lub konstrukcja nadaje się do użycia zgodnie z przeznaczeniem, lub czy wymagają dalszej obróbki/ pracy.
Badania nieniszczące są konieczne, ponieważ pozwalają producentom na wcześniejsze wprowadzenie poprawek i zmian bez konieczności całkowitego demontażu – https://ndtgorka.com.pl/. Zmniejsza to koszty, jak również opóźnienia w harmonogramach produkcji spowodowane ponownym montażem części po ich zbadaniu.
Znaczenie NDT jest zwiększone wykładniczo, gdy chodzi o cechy bezpieczeństwa produktów i budynków, gdzie życie może być zagrożone: samoloty, samochody, sprzęt medyczny, budynki itp.
Główną zaletą badań nieniszczących jest to, że mogą być wykonywane in-situ, czyli na miejscu i w czasie, gdy obiekt jest jeszcze sprawny. Ogranicza to konieczność czasochłonnego demontażu lub usuwania części, lub komponentów. Sprawia to, że NDT jest ważnym narzędziem w wielu gałęziach przemysłu, takich jak inżynieria budowlana, inżynieria lotnicza i wiertnictwo naftowe i gazowe.