Oczyszczalnia ścieków to złożony układ, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się różnego rodzaju zanieczyszczeń, poczynając od tych mechanicznych, na związkach organicznych kończąc. Zwykle więc składa się z różnych urządzeń i zbiorników współpracujących ze sobą. Oczywiście są różne typy oczyszczalni, ale warto wspomnieć o standardowych akcesoriach, które się w nich pojawiają.
Oczyszczanie zachodzi w zbiornikach, nazywanych komorami. To do nich trafiają nieczystości z gospodarstw domowych. Dzięki zaszczepieniu ich wyspecjalizowanymi mikroorganizmami możliwy jest rozkład zanieczyszczeń do poziomu, który jest bezpieczny dla środowiska. Dzięki temu takie oczyszczone ścieki można wprowadzić do okolicznego zbiornika wodnego lub gleby. Stosuje się różne technologie, przykładowo takie, gdzie w jednej komorze przeprowadzane są wszystkie procesy biologiczne. Wówczas w odpowiednich cyklach zachodzą najpierw te beztlenowe, a następnie po uruchomieniu napowietrzania rozpoczynają się tlenowe.
Żeby procesy tlenowe zachodziły prawidłowo, potrzebna jest dmuchawa membranowa, która dostarczy powietrze do odpowiedniego miejsca w układzie, a następnie dyfuzory, które to powietrze rozprowadzą po zbiorniku w postaci drobnych pęcherzyków. Odpowiednio dobrany system zapewni mikroorganizmom odpowiednią ilość tlenu. To z kolei przełoży się na wysoką sprawność usuwania zanieczyszczeń.
Oczyszczanie ścieków to proces biologiczny. Dlatego też, aby przebiegał właściwie, potrzebne są specjalne szczepy mikroorganizmów oraz ich odpowiednia ilość. Jest to szczególnie istotne podczas rozruchu. W tym celu warto używać aktywatorów. Natomiast w codziennej eksploatacji, zwykle raz na tydzień zaleca się dodatek biopreparatów.