Opony zimowe muszą radzić sobie w niskich temperaturach i na trasach, na których może występować duże zaśnieżenie czy błoto. Dlatego ich wybór powinien być podyktowany szczególnymi parametrami, które należy dokładnie sprawdzić. Dzięki temu nie tylko będziemy czuli się bezpieczniej w naszych samochodach, ale również zaoszczędzimy na paliwie i zwiększymy komfort jazdy. Na co powinniśmy zwrócić największą uwagę?
W oponach zimowych — tak samo jak w letnich — liczy się data produkcji. Im opona starsza, tym bardziej podatna na uszkodzenia. Guma robi się coraz twardsza i obniżają się jej pierwotne właściwości. Dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać symbol DOT, który jest określony czterema cyframi. Dwie pierwsze mówią o tygodniu, dwie ostatnie — o roku produkcji. Najlepiej zrobimy, jeśli wymienimy stare opony co 5-6 lat.
Kolejną istotną kwestia w przypadku opony zimowej jest bieżnik. Żeby dobrze spełniała swoją rolę na trudnych trasach, głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm. Jeśli jest niższa, oponę powinniśmy wymienić dla własnego bezpieczeństwa.
Finalnie warto też sprawdzić rodzaj bieżnika. Opony z bieżnikiem symetrycznym są tanie, mają niski opór toczenia, ale za to trakcja jest dużo gorsza. Lepsze są opony z bieżnikiem kierunkowym, które lepiej odprowadzają wodę i błoto. Natomiast rzeźbą asymetryczną cechują się najdroższe opony Marki ogumienia o tej charakterystyce mają dużo lepszą przyczepność na zakrętach w porównaniu do dwóch pierwszych modeli.