Awaria zamka w drzwiach jest bardzo nieprzyjemną sytuacją. Może spowodować brak możliwości zamknięcia drzwi bądź ich otwarcia. O ile ta pierwsza sytuacja nie jest jeszcze tak kryzysowa, ponieważ możemy użyć innych zamków, to niemożliwość dostania się do domu z zewnątrz szybko przeradza się w katastrofę. Dlatego też wszelkie symptomy złego działania zamka w drzwiach, zwłaszcza gdy są to drzwi wejściowe, należy traktować poważnie i od razu naprawiać. Poniżej przedstawiamy najczęstsze usterki, które mogą się pojawić.
Typowa wkładka zamkowa posiada wewnątrz rząd zapadek, które dopasowują się do wyżłobień klucza. Jeżeli wszystko do siebie pasuje, zapadki ustawiają się w jednej linii, umożliwiając obrót bębenka i otwarcie drzwi. Zdarza się, zwłaszcza w zamkach rzadko używanych, że zapadki ulegną zakleszczeniu z powodu korozji. W takiej sytuacji, pomimo użycia poprawnego klucza, nie można obrócić bębenka. Taka wkładka do zamka nie jest jeszcze uszkodzona nieodwracalnie. Zazwyczaj pomaga spryskanie wnętrza odrdzewiaczem. Podobny efekt może wystąpić przy bardzo silnym mrozie.
Innym częstym uszkodzeniem jest wyrobienie się kwadratowego gniazda, w które wpasowuje się klamka. Jeżeli zamek nie posiada mechanizmu, który pozwala na odblokowanie zapadki otwierającej również z użyciem klucza, drzwi nie będzie można otworzyć. Gdy zaczynamy zauważać, że klamka przeskakuje w charakterystyczny sposób i trzeba kilka razy próbować otworzyć nią drzwi, należy szybko dokonać naprawy zamka.